avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate mariana bogdana

Activitate mariana bogdana

Legislația muncii
Bună ziua! Lucrez in sistemul bugetar. Dacă trec de la o categorie inferioară la una superioară se păstrează gradația?
Ex: Am categoria 1 gradația 5 .
Trecând la 1A se păstrează gradatia?
Din păcate nu mi-ați răspuns la întrebarea pe care am adresat-o!
Da, este teatru de stat.
Bună ziua! Lucrez la un teatru care nu este de importanta națională. Sunt de 5 ani artist plastic grad 1 cu gradație 5 (am 38 ani vechime). Este corect ca în momentul în care trec la grad 1 A sa fiu încadrată cu gradație 0 ? Având în vedere situația ce salariu ar trebui sa am începând cu ianuarie 2023 (conform legii 153)? Mulțumesc!
Cine plateste si cum carantinarea lucratorilor detasati intr-un stat UE (ex Belgia).
Este corect sa li se ceara acestora sa munceasca in week-end in contul acelor zile?
Daca exista o reglementare in acest sens o puteti numi?
Discuție legea 153/2017
Buna ziua.
Am o nedumerire in legatura cu salariul.
Sunt incadrata pe un post de artist plastic I la teatru.
Am vechime maxima, deci clasa V.
In momentul in care m-am angajat, salariul meu era mai mic decat decat salariul de pictor II (mentionez ca avem aceleasi studii, aceeasi vechime si facem aceeasi munca).
Ca urmare a cresterilor salariale operate de la 1 ianuarie 2018, diferenta a crescut in favoarea pictorului.
In legea 153, in anexa III, salariul artistului plastic este mai mare decat salariul pictorului.
Va rog sa imi spuneti daca si cum se poate reglementa aceasta situatie fiindca ma simt nedreptatita.
Va multumesc!
Răspuns la discuția legea 153
Multumesc!
Asta inseamna ca dupa 1 ianuarie se va face o reincadrare, urmand ca salariul sa devina mai mare decat cel de pictor?
Discuție legea 153
Buna ziua.
Am o nedumerire in legatura cu salariul.
Sunt incadrata pe un post de artist plastic I la teatru. Am vechime maxima, deci clasa V.
In momentul in care m-am angajat, salariul meu era si este in continuare mai mic decat decat salariul de pictor II.
In legea 153, in anexa III, salariul artistului plastic este mai mare decat salariul pictorului.
Intrebarea mea este daca ar fi trebuit sa am de la 1 iulie salariul mai mare, sau de la 1 ian 2018?