avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Activitate cristi4n

Activitate cristi4n

Daca asta este legea as putea zice ca este interpretabila si ca ma incardez: dovada nu imi dovedeste tocmai acest lucru: atesta inmatricularea vehiculului? Pentru mai multe detalii am si cartea de identitate a masinii.
Cand mi-am schimbat permisul cu unul dintr-un stat din UE, pe perioada in care nu am avut carnetul (pentru ca era in proces de schimbare), mi s-a dat o dovada inlocuitoare. Am fost intrebat explicit daca vreau dovada pentru circulatie interna sau circulatie in UE. Este acelasi concept de dovada care este valabil in UE. De ce la noi ar fi diferit atat timp cat suntem stat membru UE?
Gheorghe Florin a scris:

Din tara se poate iesi doar cu certificatul de inmatriculare si nu cu dovada inlocuitoare. Aceasta este valabila doar in RO


In baza carei legi este valabila doar in RO?
Buna ziua,

Procesul de inmatriculare in Romania este luuung si complicat.
Dupa o asteptare de 3 luni (3 LUNI) pentru programarea la RAR, am aplicat zilele trecute in sfarsit dosarul de inmatriculare. Numerele nu se mai dau pe loc ca in trecut (multumim Guvernului care a scos taxa de mediu si a incurajat inmatricularea tuturor rablelor din Europa in Romania), iar acum dureaza o saptamana (un fleac pe langa cele 3 luni de asteptare la RAR).
Cireasa de pe tort este ca certificatul de inmatriculare dureaza alte 15 zile (se trimit de la Bucuresti prin posta), si nu exista nici un mod de a urgenta procesul (metode sunt multe dar avem alte preocupari).
Am asteptat cat am putut insa am nevoie urgent sa plec cu masina afara din tara, si nu voi avea certificatul de inmatriculare, in schimb voi avea o dovada inlocuitoare, care am inteles ca ofera dreptul de circulatie doar in Romania.
In baza carei legi se impune aceasta restrictie de circulatie doar pe teritoriul Romaniei?
Cui ma pot adresa pentru o dovada de circulatie care este valabila in UE?

Multumesc