avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate BlueFeather

Activitate BlueFeather

Buna ziua.
Cum se poate face recurs online la o sentinta penală?

Va mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția Redobandire permis de conducere
In prima cu alcool 0.81 3600 Ron amenda penala, iar in a doua 1 an si 4 luni cu suspendare si 2 ani supraveghere la serv de probatiune.

Amenda n-am platit-o, a ramas definitiva in februarie 2018. Iar suspendarea face 1 an pe 3 aprilie.

Ce trebuie atasat la dosarul pentru redobandirea permisului, din 3 aprilie cand se implineste 1 an de la condamnarea cu suspendare?

adx a scris:

Cu ultima hotarare de condamanre, dar ar fi bine sa o ai la tine si pe prima cu amenda :D.
Dar sigur nu ai si o pedeasa complemantara ?

Răspuns la discuția Nelamurire de ordin penal
Nu fals, Doamne ferește. Dacă se poate face plata ante-datată prin instanță. Imi cer scuze pentru exprimarea inproprie.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Adica ma intrebati pe mine daca se poate face vreun fals? De ce nu mergeti direct la Trezorerie sa intrebati inepția asta?

BlueFeather a scris:

Nu se poate scoate chitanță cu o dată anterioară?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

De la data achitarii se calculeaza cele 6 luni.





Răspuns la discuția Nelamurire de ordin penal
Nu se poate scoate chitanță cu o dată anterioară?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

De la data achitarii se calculeaza cele 6 luni.

Buna ziua.
In 2017 in luna februarie am o condamnare cu amenda penala ramasa definitiva pentru conducere sub influenta alcoolului. am platit amenda abia ieri 18 feb 2019, acum trebuie sa mai astept inca 6 luni pentru a putea sa ma inscriu la examen pentru redobandire sau se ia in calcul de la data ramanerii definitive a sentintei din februarie 2017?......sunt 2 ani de atunci insa amenda abia acum am platit-o. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Răspuns la discuția Redobandire permis de conducere
daca anterior acestei condamnari, am avut o amenda penala si permisul anulat, dupa 4 luni a venit a doua condamnare cu suspendare, la redobandirea permisului trebuie sa merg cu ambele hotarari judecatorest sau doar cu ultima?
Răspuns la discuția Redobandire permis de conducere
Ce acte trebuie sa pregatesc la DRPCIV pentru inscrierea la examen, pe langa hotararea judecatoreasca legalizata? trebuie urmata din nou o scoala de soferi sau doar ma prezint la DRPCIV pentru inscriere? va multumesc foarte mult pentru timpul acordat.
Buna ziua,
Am fost condamnat la 1 an si 4 luni cu suspendare sub supraveghere in data de 14 Martie 2018 (data condamnarii definitive) pentru conducere cu permisul suspendat.

Incepand cu ce data a anului 2019 pot demara procedurile pentru redobandirea permisului de conducere care mi-a fost anulat ca urmare a condamnarii si care este procedura pe care trebuie sa o urmez?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Permis suspendat
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns.
Buna ziua, in data de 25 februarie 2018 am fost condamnat la 3600RON amenda penala pentru conducere sub influenta alcoolului, amenda a fost achitata integral si trimisa dovada in instanta la judecatorul delegat.
In data de 14 martie 2018 am fost condamnat la 1 an si 4 luni cu suspendare pentru conducere cu permisul suspendat.

Cand voi putea sa fac din nou scoala de soferi? Mentionez ca permisul a fost anulat.

Sunt total debusolat, am auzit o gramada de variante. Unii spun ca dupa 1 an....altii ca dupa 6 luni. Va rog mult sa ma lamuriti, incepand cu ce data voi putea merge din nou sa dau examenul scolii de soferi?

Va multumesc anticipat.