avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate Alina040404

Activitate Alina040404

Răspuns la discuția Drept de uzufruct

Da, exact! Multunesc frumos pt raspuns! Cu siguranta vor consulta un notar

gi-jane2 a scris:

Practic mama casatorita fiind, a cumparat uzufructul si fiul nuda proprietate ?
Daca e asa,, e nevoie de acordul fostului sot
oricum, daca mergeti cu actele la notar sau la avocat, va lamureste imediat

Răspuns la discuția Drept de uzufruct
Desi initial mi s-ar fi spus altceva, se pare ca in momentul achizitiei pe actul de vanzare-cumparare figureaza fiul cu nuda proprietate, iar mama acestuia a luat dreptul de uzufruct. Parintii au facut achizitia ca si cadou pt fiul lor, dar mama acestuia a pastrat uzufructul, in act figureaza “numele mamei casatorita cu numele tatalui”.

gi-jane2 a scris:

NU merge asa, trebuie sa vada cineva actele.
poate sotia a cumparat in timpul casatoriei dreptul de uzufruct si fiul nuda proprietate

Răspuns la discuția Drept de uzufruct
Eu din ce am inteles la momentul achizitiei imobilului s-a facut act de vanzare cumparare pe numele sotiei, iar dezmembramantul s-a constituit tot atunci, fiul avand nuda proprietate, iar mama acestuia uzufructul. Mama a dorit sa pastreze dreptul de uzufruct, iar acum doreste sa intregeasca proprietatea pe numele fiului

gi-jane2 a scris:

Au cumparat cu banii lor pe numele fiului si i s-a constituit drept de uzufruct sotiei ? adica mamei ? Nu e nevoie de acordul sotului, el nefiind in ecuatie.
Au cumparat pe numele lor si apoi au vandut fiului si mama si-a pastrat drept de uzufruct ?
Sau i l-a dat fiul ulterior ?

Răspuns la discuția Drept de uzufruct

Buna ziua, si multunesc frumos pt raspuns.
Situatia este in felul urmator. Cei 2 soti au cumparat un imobil in timpul casatoriei pt fiul lor, si neavand incredere in acesta la momentul respectiv au hotarat sa dezmembreze proprietatea, sotia avand uzufructul iar fiul nuda proprietate. Acum se pune problema cedarii uzufructului catre fiul acestuia (nuda proprietate) pt intregirea proprietatii, dar sotia nu mai este in relatii bune cu sotul, s-au despartit dar nu au facut nici partajul si nici nu au introdus divort. Acesta este si motivul pt care am pus intrebarea, daca uzufructarul va dori sa cedeze uzufructul catre nuda proprietate, este nevoie de semnatura sotului? Multumesc frumos!



Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Eu nu sunt sigură că am înțeles întrebarea. Sau, mai exact, întrebarea dvs. este primitoare de mai multe înțelesuri.
Și, probabil, din această pricină, ați primit două răspunsuri care se contrazic.
Încercați să rescrieți intrebarea. (sau, mai degrabă, povestea/situația de fapt, cu mai multe cuvinte).

Spuneați că soții au un „bun dobândit în timpul căsătoriei”... (casă, să zicem)
Și unul dintre soți are, totodată, un drept de uzufruct asupra acestui bun (casă )!?
Uzufruct constituit de către cine? De către el însuși ... în calitate de codevălmaș asupra bunului (casei)!?
Juridic, îmi dă ... „cu virgulă”. (Nimeni nu poate exercita uzufructul asupra lucrului pe care îl are în proprietate).

Sau suntem în situația în care un terț, Z, a constituit un drept de uzufruct în favoarea unuia dintre soți (soții fijnd X și Y) ...?

Și acum, cine și ce vrea să facă, mai exact, și în favoarea cui? (ce vrea să însemne expresia „cedării acestuia nudei proprietăți?”).

Buna ziua,
In cazul cedarii unui uzufruct constituit pe numele unuia dintre soti al unui bun dobandit in timpul casatoriei, uzufructul de asemenea constituit in timpul casatoriei, in cazul cedarii acestuia nudei proprietati este nevoie de semnatura sotului uzufructuarului? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Abrevieri
Obiectul infractiunii de evaziune s-a produs din inchirierea unor imobile, mai exact nedeclararea lor autoritatilor competente. Ar putea fi vorba despre abrevierea "inc." legata de inchiriere?
Multumesc!
Discuție Abrevieri
Abrevieri juridice
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casatoria trebuie inregistrata si in tara, la starea civila din orasul dvs de resedinta.
Bunurile dobandite inainte de casatorie nu se supun procedurii partajului.
Răspuns la discuția drept la proprietate
Un bun provenit dintr-o mostenire nu se supune procedurii partajului. In cazul in care dvs veti cumpara si partea surorilor inainte de pronuntarea divortului, partea aceea se va supune partajului, nu si partea dvs rezultata din mostenire.