avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate ani22

Activitate ani22

Pentru veniturile din dividende platite in 2018 care sunt contributiile care se retin?
daca o persoana fizica primeste bani de la o alta persoana fizica prin banca ca nu sunt din aceeasi localitate se considera venit pentru persoana care primeste? daca se impoziteaza si daca plateste si contributii?
multumesc
care sunt inregistrarile contabile pentru un administrator cu contract de mandat. specific este pensionar.
Discuție Pro rata
Daca in anul 2017 am fost o intreprindere impozabila. Mentionez ca obiectul de activitate este "inchirierere si subinchirierea bunurilor mobile..." si am dedus tva. In 2018 suntem o societate partial impozabila , facturam chiriile si cu tva si fara tva. Intrebarea mea este- trebuie calculata pro rata pentru 2018?
de ce in declaratia 112 cass nu este limitat la 5 salarii brute?
Discuție Dividende
suntem o societate pe actiuni cu capital privat si avem 67 de actionari. Pentru dividendele distribuite si platite in 2017 actionarii care au beneficiat de ele ei fiind fie salariati la alte firme , fie ca sunt pensionarii. ei inreaba daca sa depuna declaratia 600?
care sunt contributiile la un contract de mandat tip asigurat- pensionar la limita de varsta care nu doreste recalcularea pensiei , renumeratia neta lunara este stabilita in AGA