avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Chivu

Activitate Mihaela Chivu

Buna ziua!
Un pompier care a fost asociat unic la o societate comerciala inainte de a deveni pompier, are de luat dividende care s-au distribuit dupa un an de la data la care el a devenit pompier.
Este legal sa ridice dividende daca este pompier?
O SC microintreprindere, comerciant de tamplarie PVC, cumpara si revinde tamplarie PVC. De la producator primeste certificat de conformitate pe care il da clientului final, odata cu factura de vanzare tamplarie PVC.
Unul dintre clienti a solicitat certificat de conformitate emis de SC comerciant. Exista vreo prevedere legala conform careia SC comercianta este obligata sa ofere clientului certificat de conformitate in nume propriu?
Răspuns la discuția concediere art 65 al 1
780 lei
Răspuns la discuția concediere art 65 al 1
Multumesc! daca in luna august am mai primit indemnizatie pentru 2 saptamani, copilul a implinit 2 ani in 15 .08.2018, si in acelasi timp am fost si salariata, dar la alt angajator decat cel anterior intrarii in CIC, acest fapt contravine vreunei legislatii?
Salariul meu de incadrare la noul angajator este 1.900 brut, am lucrat efectiv in perioada 01-21.08.2018, apoi am cerut CFP.
Am incheiat CIC dupa ce copilul a implinit 2 ani si la scurt timp am incheiat un nou CIM in data de 01.08.18 la o alta societate decat la cea la care am fost angajata. In data de 20.08.18 noul angajator mi-a inmanat o notificare prin care ma anunta ca dupa 25 zile lucratoare postul meu se desfiinteaza, adica in 25.09.18 ar fi urmat sa incetez raporturile de munca. Eu dupa 2 zile de la primirea notificarii respective, in 22.08.18, am solicitat sa intru in CFP pana pe 24.09.18. Pe data de 25.09.18 CIM a incetat cu art 65 al 1. Pot beneficia de somaj, daca am fost in CIC 2 ani, si anterior intrarii in CIC am avut vechime neintrerupta peste 12 luni la alt angajator decat cel care acum mi-a desfacut CIM CU art 65 al 1?
Răspuns la discuția Marfuri alimentare nevandute PFA
Multumesc!
O sa adaptez acest model, deoarece in speta prezentata de catre mine nu este vorba de incadrarea intr-un anume procent legal la perisabilitati: sunt zile in care produsele nevandute pot atinge si 75% din totalul achizitiilor din ziua respectiva.
Un PFA neplatitor de TVA cu activitate de comert ambulant cumpara zilnic si vinde produse de patiserie.
In fiecare zi raman produse nevandute, care nu se returneaza furnizorului.
Cum se procedeaza cu scaderea acestora din gestiune, deoarece in raportul zilnic de gestiune se trec intrarile la pret de vanzare cu amanuntul si vanzarile, care nu depasesc valoarea intrarilor, si zilnic se reporteaza un sold al marfurilor care de fapt nu mai exista in realitate, deoarece produsele de patiserie nevandute au fost aruncate.
Exista vreun model de PV adecvat? Daca da, unde se trece in Raportul de Gestiune, la iesiri, sau la intrari cu minus? Aceste cheltuieli cu marfa nevanduta sunt nedeductibile pt PFA?
Răspuns la discuția Model nir in exel neplatitor tva
Buna ziua! va rog imi puteti trimite un model de NIR pt neplatitor de TVA, in excel, pe adresa mihacvu@yahoo.com?
O societate microintreprindere fara salariati, deschisa in oct 2017, avand o singura factura de vanzare in decembrie 2017, doreste sa se lichideze volutar.
Dupa ce depune D100 pentru trim IV 2017 si plateste impozitul pe microintreprindere 3%, scadente 25.01.2018, poate face direct bilant de lichidare fara a mai depune bilantul contabil pentru anul 2017? sau trebuie mai intai sa depuna bilantul anual pentru 2017 formularul obisnuit, ca apoi sa depuna bilantul de lichidare? pana acum societatea nu a depus nimic la Registrul Comertului.
Multumesc!