Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant lichidare la inchiderea firmei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant lichidare la inchiderea firmei

O societate microintreprindere fara salariati, deschisa in oct 2017, avand o singura factura de vanzare in decembrie 2017, doreste sa se lichideze volutar.
Dupa ce depune D100 pentru trim IV 2017 si plateste impozitul pe microintreprindere 3%, scadente 25.01.2018, poate face direct bilant de lichidare fara a mai depune bilantul contabil pentru anul 2017? sau trebuie mai intai sa depuna bilantul anual pentru 2017 formularul obisnuit, ca apoi sa depuna bilantul de lichidare? pana acum societatea nu a depus nimic la Registrul Comertului.
george-neagu, moderator
Lichidarea incepe prin mentiunea de la ORC, deci trebuie sa depuneti situatii financiare anuale la 31.12.2017.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Aveti un model bilant de lichidare pe 0 ?
Este modelul normal de bilant.
Nu se depune formularul S1039?