avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate silviadumitrescu46

Activitate silviadumitrescu46

Buna ziua.Tin evidenta unei societati care face transport in sensul ca ,cumpara si vinde mai departe cu masinile proprii.
Trebuie sa transmit e-transport.
Buna ziua.Tin evidenta la o societate de organizari evenimente ( nunti ,botezuri etc). Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila in acest sens, de la intrari de marfuri ,materii prime si pana la facturare. Trebuie sa fac inventar la sfarsit de luna?
Multumesc mult.
Buna ziua.As dori sa va intreb : o firma de organizare evenimente cu ce procent de tva se factureaza avansul?
As dori sa stiu daca este in regula sa se calculeze la salarii taxa cf legii 448/2006 art 78 fd de pensii cu handicap la soc cu domeniu de activitate constructii? Lucrez in saga si la nc mi-a aparut si aceasta suma ca si plata pt angajator.
La decembrie 2018 am profit pe care as vrea sa-l repartizez pe dividende.
Pot sa-l repartizez la decembrie si sa platesc impozit in momentul cand ridic dividende sau trebuia sa platesc impozit cand le repartizez?
Codul CAEN al societatii unde sunt administrator este 4120 ,as dori sa stiu daca ma incadrez la majorarea salariului la 3000 lei.
Sunt administratorul unei firme care ca obiect de activitate constructii.
In perioada 15.12.2018 pana probabil 30.01.2019 in functie de vreme nu se lucreaza,as dori sa stiu cum inregistrez in revisal concediu fara plata sau daca exista alta varianta.
Multumesc.Silvia Dumitrescu
Buna ziua. As dori sa stiu cum inregistrez productia unei balastiere pt ca nu am mai facut pana acum? Am facut pretul de productie si nu mai stiu in continuare ce trebuie sa fac.?
Multumesc.Silvia Dumitrescu