avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate LetitiaM

Activitate LetitiaM

Apa nova nu ne-a raspuns.
Oricum ii inteleg legat de faptul ca ei nu au cum.sa stie cum se imparte la intretinere. Deci va rugam daca cineva stie ce este aceasta taxa si in consecinta daca se imparte pe cota parte indiviza, pe persoana, pe metrii patrati precum caldura sau pe consumator.
Multumim anticipat!

elga50 a scris:

Puneti intrebarea pe site-ul Apa Nova unde, cu siguranta, veti avea parte de raspunsuri concrete si nu comentarii.

Ce se intampla daca blocul avea 30 apt, iar acum mai multe apt sustin ca s-au dezmembrat si ca au cadastru separat cate 2 la fiecare apt? In acest caz in loc de 30 de voturi disponibile avem sa zice 34 de voturi daca ar fi 4 apt dezmembrate in cate 2 apt fiecare?
Sau continua sa fie doar 30 de voturi cum a fost conceput initial blocul?
Inteleg ca al decizii cu adevarat improtante ex consolidari oricum are importanta cota parte si deci aici nu devine un apt dezmembrat cu o pondere mai mare decat altul care are doar 2 sau mai multi coproprietari sau unul cu un singur proprietar
Daca nu exista regulament intern?
Administratia anterioara a dat acordurile doar in baza deciziei presedintei. Actuala administratie vrea acordul adunarii generale. Fac parte din comitet, deci stiu ca nu s-a modificat sau vorbit de modificarea vreunui regulament intern daca acesta exista.
Deasupra noastra si sub noi s-au debransat, nu locuiesc si nu incalzesc, alaturi e un singur perete comun cu un singur apt. restul peretilor sunt toti exteriori.
Ce articol de lege prevede ca trebuie sa fie un regulament intern? In caz ca ne refuza sa stim pe ce baza apelam decizia.
Mentionez ca 10 apt din 30 sunt debransate deja fara acordul adunarii generale sau al vecinilor (sus jos etc) din care 5 sunt incalzite si 5 nu (nu sunt locuite).
Mulțumesc anticipat pentru ajutor!

vfomino a scris:

In ce lege se specifica in clar si fara interpretari ca este nevoie de aprobarea AG pentru montarea de centrala de apartament si decuplarea de la centrala de scara/bloc?

Răspuns la discuția imputernicire adunare generala
Buna ziua,
Poate fi împuternicit un angajat al blocului sa reprezinte un proprietar la adunarea generala?
El este fochist, se va vota debransarea a 5 apt si desfacerea contractului lui.
Răspuns la discuția Emiterea facturii + chitanþã
Emiteți bon fiscal daca nu sunteti liber profesionist. Emiteti chitanta daca sunteti liber profesionist (deci NU PFA) si vi se achita numerar.

CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 a scris:

eu stiu ca la pers fizice emiti bon fiscal

Traducatorul autotizat este liber profesionist deci nu ii trebuie casa de marcat - nu stiu cum e pt traducatorii neautorizati care deci ar trebui sa fie organizati ca si PFA (din cate am citit acestia au nevoie de casa de marcat)

Laura Ciobeica a scris:

Nu exista reglementari noi in domeniu. Puteti intreba la serviciul de asistenta contribuabili de la administratia financiara de care apartineti.
Profesia de traducator - PFA sau profesiel liberala - este exceptata de la necesitatea de a detine casa de marcat.
L.C.

Traducătorul autorizat nu este PFA (nu e inregistrat la Registrup Comertului) ci este liber profesionist (ca si contabilul, avocatul, medicul etc). Fiind contabila ar trebui sa stiti asta.
Ca urmare traducatorul autorizat nu emite bonuri fiscale ci chitante (daca se achita numerar) + facturi.

Georgiana Constantin a scris:

La persoane fizice se emite factura si bon fiscal. Acum nu stiu sigur daca la PFA se procedeaza altfel.

Lucrez cu institutii publice (instante, procuraturi, etc) si nu mi s-a cerut inca ezfactura ca si liber profesionist. Ultima factura emisa si platita pe format de hartie scris de mana a fost in iulie 2023.
Pe mai departe vom vedea, dar acum nu trebuie inregistrare in sistem efactura la traducatori autotizati - liberi profesionisti.
Trebuie sa va corectez, deoarece pe pasaportup romanesc este scris domiciliul in sensul ca acesta este in alta tara decat Romania (se scrie care este tara de domiciliu)
In acest caz apartamentele impartite pot fi obligate sa isi separe ei intre ei costurile, avand in vedere ca ei ne ridica celorlalti costurile salariilor pt cenzor administrator si contabil