avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate mosu_22000

Activitate mosu_22000

Buna ziua ,

Am avut dosar pe legea 290/2003 . Debitorul nu a dorit sa plateasca , am castigat in instanta irevocabil anul trecut suma actualizata cu rata inflatiei + cheltuieli de judecata . Am executat silit suma . Intrebarea e : e venit impozabil ? Care e temeiul juridic ( lege , articol ) ?

Va multumesc
Buna ziua
Va cer sfatul in urmatoarea problema :
Intentionez sa deschid un magazin online si o sa am nevoie de oameni care sa introduca date (produsele)
M-am gandit ca cea mai buna forma de salarizare este cea in acord direct

Am facut niste calcule referitoare la durata de timp necesara introducerii unui produs si cam cate produse pot fi introduse intr-un interval de 8 ore . Am stabilit tariful pentru o introducere

Problema e urmatoare :
Cei cu care am vorbit (3 persoane) sunt prieteni de-ai mei care au si alte slujbe . Astfel incat introducerea datelor mele o vor face doar in timpul liber ca sa-i zic asa

Problema cu care sigur ma voi confrunta e ca ei vor introduce mult mai putine produse decit cele calculate pentru 8 ore de munca si implicit suma calculata (nr produse * tarif per produs) va da sub salariul minim . Pentru lunile in care se va intimpla asa ceva , pot sa-i platesc cu suma rezultata
(sub salariu minim) sau trebule sa le asigur salariu minim ? Nu vreau sa-i dau afara pentru necorespundere profesionala :) . Eu vreau ca cineva sa-mi introduca niste date la un pret rezonabil , iar amicii mei sa mai castige un ban in plus

De asemenea , pe viitor , o sa fie perioade in care vor fi mai multe produse de introdus si perioade in care vor fi putine , iar unii s-ar putea sa nu aiba nimic de introdus . Atunci ce mai fac ? Ca doar nu-l concediez ca sa-l angajez peste 2 luni cand am iarasi de introdus ...

Pe PFA nu pot sa-i platesc pt ca oamenii nu au asa ceva , nu au nici societati . Pe conventii civile nu stiu daca mai pot pentru ca nu se mai poate din ce stiu eu ... sau poate nu stiu bine
RAmine doar contractul de munca ...

Va multumesc
Răspuns la discuția PFA plata CAS
tana a scris:

Conf.legislatiei in vigoare aveti obligatia de a depune o declaratie de asigurare, "indiferent de venitul realizat" . Plata se face lunar, pana la finele lunii, pt.luna in curs , pe baza calculului efectuat si comunicat de Casa Teritoriala de Pensii la care sunteti asigurat.






Codul de procedura fiscala art 111 Termene de plata

(7) Prin derogare de la dispozitiile legale in vigoare privind termenele de plata, impozitele si contributiile aferente veniturilor din salarii se platesc astfel:
a) trimestrial, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului, de catre contribuabilii persoane juridice care au statut de microintreprindere, in conditiile Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si de catre persoanele fizice care desfasoara activitati independente;

Nu mai inteleg . Aici zice ca trimestrial
Discuție PFA plata CAS
PFA-urile platesc CAS-ul lunar sau trimestrial ?

Presupunem ca persoana respectiva nu are carte de munca si e obligata sa se asigure
In alta ordine de idei , "venitul asigurat " prevazut de legea 19/2000 este o suma aleasa de catre PFA sau omul trebuie sa asigure la nivelul intregului venit ?

Sa zicem ca are venituri de 3000 RON ca PFA . Se poate asigura pentru o suma mai mica sau trebuie neaparat la valoarea de 3000 RON ?

Va multumesc


Contractul de editare e considerat un contract comercial ?

Conform art 3 cod comercial , sunt fapte de comert intreprinderile de editura .
Am auzit pareri ca nu ar fi un contract comercial Pareri ?

In alta ordine de idei , autorul care incheie un contract de editare cu o SC , poate fi asimilat notiunii de "furnizor" . Nedumerirea mea e legata de art 27 lit B) cod procedura fiscala referitor la raspunderea solidara

b) are raporturi comerciale contractuale cu clientii si/sau cu furnizorii, altii decat cei de utilitati, care, in proportie de cel putin jumatate, au avut sau au raporturi contractuale cu debitorul;

Speta :

Societatea A (persoana juridica romana) produce un bun la un pret de 1000 RON
Societatea A vinde bunul societatii B inregistrate in Cipru (sa zicem) cu pretul de 1010 RON
Societatea B vinde la rindul ei bunul persoanei juridice romane C cu pretul de 1500 RON

Unde va plati impozit pe profit societatea B , in Cipru sau in Romania ?