avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate Angelica84

Activitate Angelica84

Dacă ești căsătorit in Germania, poți divorta și in România? mentionez ambi parteneri locuiesc in Germania.
Buna ziua. Dacă am o proprietate înainte de căsătorie și în timpul căsătorie vreau să modific ceva la ea sau sa construiasc ceva pe lângă, întrebarea mea este cât este partea celuilalt partener. Mulțumesc anticipat
La adresa tatălui

Martonze a scris:

Dar unde e stabilit domiciliul copilului, prin sentinţă judecătorească?

Mulțumesc de răspuns, asta înseamnă ca trebuie sa-l dau in judecată in caz că nu vrea să-mi acorde procură dinnou. Eu vreau doar să pot face pașaportul copilului din nou fiindcă anul acesta îi va expira pașaportul iar el nu-i de acord. Și copilul nu mai vrea in România.

Custodie comuna, tatăl a fost de acord ca copilul sa meargă cu mine in Germania 3 ani ,acuma problema e ca expiră Pașaportul și Procura dată de tatăl copilului la plecare din România. El nu mai vrea să de-a procura, copilul nu vrea să se întoarcă la el ,copilul are adresă si pe Germania a mers la școală 3 ani aici si-a făcut prieteni și vrea să stea cu mine mama lui ce-i de făcut in situația asta . El mi-a dat procura acuma 3 ani pentru o sumă de bani poate se așteaptă ca să îl plătesc din nou . Copilul face incurand 13 ani deci până la 18 mai este. Ce mă sfătuiți vă rog cine știe să-mi spună. Mulțumesc anticipat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok mulțumesc mult de răspuns am înțeles

gi-jane2 a scris:

a, ok.
bunul dvs e propriu si obtineti bani, tot proprii. daca veti cumpara insa un alt bun.. trebuie sa va faceti probe in ce priveste provenienta banilor. in cazul unui imobil, lucrurile sunt mai simple, daca cumparati bunuri mobile, e mai complicat

Noi ne am căsătorit in Germania iar in Germania nu am dat nici o declarație după 2 ani am ajuns in România si am recunoscut căsătoria iar acolo pentru a o trebuia sa dam declarația asta

gi-jane2 a scris:

de ce ati dat acea declaratie la 2 ani dupa casatorie? si inainte de declaratie cum era?

Daca as vinde o proprietate personala care este obținută prin munca mea cumpărată înainte de căsătorie, ar avea vrun drep actualul soț la ea , ar trebui sa împart ceva cu el ? Menționat ca suntem căsătoriți de 2 ani iar de cateva luni avem o declarație scrisă la notar ca vom avea bunuri comune . Va mulțumesc

Bună ziua. M-am căsătorit acum 2 ani in Germania. Vara asta am recunoscut căsătoria si in România dar atunci odată cu declararea casatoriei in România am dat niște declaratii privind bunurile dupa casatorie și bunurile le-am trecut comune . Întrebarea mea este : eu am o casa cu teren cumpărata cu bani mei proprii si un cont bancar cu o sumă de bani strânsă înainte de căsătorie, are el vreun drept asupra acestor bunuri din cauza declaratiei de bunuri comune ? El a început sa intre in datorii cu telefoane cu mașini luate in rate si mai multe prostii care eu nu sunt de acord, ce pot face eu ca sa nu fiu afectată pe viitor de datoriile lui ?
Bună seara am o intrebare urmează să recunosc casatoria in România și stau in dubi cum ar fi mai bine sa declar cu bunuri comune sau separate menționez ca noi ne-am căsătorit in Germania acum doi ani si abea acum am ajuns in țară si vrem sa recunoaștem casatoria și in țară. De la starea civila ne-a spus că trebuie sa dăm o declarație in privința asta . Mă poate cineva lămurit cum e cu chestia asta ? Mulțumesc anticipat