avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate Katalin13

Activitate Katalin13

Dacă lucrez de vineri seara 22:30până sâmbătă dimineață 06:30 respectivele ore de sâmbătă nu ar trebui plătite dublu ,..
Dacă lucrez in tură de noapte de luni până vineri orele de sâmbătă dimineață cum ar trebui plătite preciz că lucrez 8 ore de la 22:30 vineri seara până sâmbătă dimineață la 06:30....care este sporul acordat pentru ture de noapte
Dacă până azi nu am actul adițional semnat cu mărirea salariului minim care sunt pașii de urmat....unde pot sesiza și termenul a fost până pe 31 ianuarie?
Discuție adopție
Există o vârstă minimă a unui copil pentru adopție ?poate fi adoptat începând cu vârsta de 3 luni ? Care este vârsta minimă a copiluluiPentru a putea fi adoptat
Discuție Alocație copii
Copilul a fost născut în Italia și la 2 ani familie a revenit în țară nu are venituri nici în țară nici în Italia dar primăria spune că nu are dreptul la alocație.... care ar fi pașii de urmat
Neplata contribuțiilor sociale către stat conform legii cum va fi sancționată de către statul român
Răspuns la discuția Legislație muncă
Nu era vorba de mărire întrebarea este dacă până la sfârșitul anului trecut erau în vigoare unele normative azi fiind altele eu că angajat unde mă situez dacă acel act adițional care trebuia semnat până la 31-12-2017 nu este semnat nici azi.....in baza căruia contract ,act normativ... etc lucrez
Răspuns la discuția Legislație muncă
Pentru ianuarie am primit aceiași bani cu bonusul tăiat (25%) cu promisiunea că sistemul de bonusare a fost mărit și tichetele de masă de la 9,50 la 15 lei toate astea fiind stipulate în actul adițional . Totuși dacă noile acte adiționale trebuiau semnate până la finele anului trecut pe ce baza noi lucrăm și angajatorul în ce context își permite să nu vrea să semnam aceste acte adiționale specific că o parte din salariați au fost puși să semneze fără să știe ce au semnat au avut voie să vadă doar partea de jos a paginii unde trebuie să semnăm și au semnat iar noi o altă parte suntem la sfârșitul de februarie și eu personal când am întrebat .... tăcere și atât
Răspuns la discuția Legislație muncă
Va mulțumesc pentru detalii
Dacă conform noilor reglementari in legislația muncii actele adiționale trebuiau semnate până la 31 decembrie 2017 și eu nu am semnat nici până la această oră așa ceva care sunt consecințele la ce mă pot aștepta menționez că lucrez in domeniul privat cu contract pe perioada nedeterminata la o corporație