avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate tiramysu80

Activitate tiramysu80

Bună seara, numele meu este Cosmin și de curând am avut un accident auto fiind sub influența alcoolului (0,97%)in aerul pur expirat din care a rezultat avarierea a doua autovehicule fără victime unul dintre șoferi a depus plângere la politie ulterior retrasa, am cooperant cu organele de politie și este prima abatere, as dori sa știu dacă mi se suspenda sau anulează permisulsi cam ce pedeapsa as primi? Va mulțumesc
Bună seara.
Numele meu este Cosmin și locuiesc într-o mansarda construita pe un imobil cu 4 etaje din 2010 până în prezent sau făcut mici reparatii pe scară la care am contribuit și eu cotă parte sume modice 10,15 Ron .Acum sau găsit 2 dintre vecini că este un fond de reparatii pe scară și îmi cere să contribui cu 20 Ron lunar și suma de 70 ron retroactiv ,intrebarea mea este : este legal ceea ce cer ei? Ce acte trebuie să aibă ei că sa justifice că sunt reprezentanți ai asociației de locatari din care facem parte? ,le trebuie un atestat de administrator de condominii ?(atestat - actul care dovedește calitatea de administrator de condominii, prin care persoanele fizice care dețin certificate de calificare sunt atestate de către primar, la propunerea compartimentelor specializate în sprijinirea, îndrumarea și controlul asociațiilor de proprietari din cadrul autorității administrației publice locale, în baza unei hotărâri a consiliului local) sau un contract de administrare semnat între el și asociația de locatari? . Mulțumesc mult .
Răspuns la discuția Înscriere cazier judiciar
Mulțumesc pentru atenție ,deci în concluzie trebuie sa treaca întreaga perioadă de încercare pentru a avea cazierul judiciar curat .nu ? Mulțumesc încă odată.
Răspuns la discuția Înscriere cazier judiciar
(scris in cazier) Condamna la 1 an închisoare cf.art.83,84 NPC dispune amânarea aplicării pedepsei-termen de încercare 2 ani pentru săvârșirea faptei prev. de art. 336 alin. 1 NCP art. 396 alin. 10 NCPP
Bună ziua, dacă am avut o sentință definitivă de un an închisoare amânată in favoarea la 2 ani de incercare in 2018 ( a trecut un an de la sentința definitivă respectiv un an de încercare) nu pot sub nici o forma să mă reabilitez (să nu mai scrie in cazier) ? Mulțumesc pentru răspuns
Răspuns la discuția Cazier
Bună ziua dacă a trecut un an de la sentința definitivă respectiv un an de supraveghere nu pot sub nici o forma să șterg fapta de la cazier? Mulțumesc mult pentru informatie
Discuție Cazier
Bună seara intrebarea mea este se trece in CAZIER sau nu ?? Este sentintă DEFINITIVĂ. Complet: C4 PENAL - camera preliminara si fond
Tip solutie: Fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (4) Cod procedură penală raportat la art. 396 al. 10 Cod procedură penală, art. 336 al. 1 Cod penal, art. 83 Cod penal, stabileşte faţă de inculpatul RAD COSMIN GHEORGHE, pedeapsa de 1 an închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. În baza art. 83 alin. (1) Cod penal, amână aplicarea pedepsei de 1 an închisoare pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 Cod penal, de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) Cod penal pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Sibiu, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) Cod penal pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Sibiu. În baza art. 404 alin. (3) Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 88 din Codul penal cu privire la revocarea beneficiului amânării aplicării pedepsei şi executarea acesteia în întregime în caz de nerespectare cu rea credinţă a măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse şi de săvârşire de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. La data rămânerii definitive, dispune comunicarea prezentei hotărâri la Serviciul de Probaţiune Sibiu. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală raportat la art. 272 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul Rad Cosmin Gheorghe la plata sumei de 500 lei reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 07.03.201
Document: Hotarâre 107/201 07

Bună ziua.am primit o dispoziție de către șeful serviciului rutier:
Dispun suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice fata de numitul......... Pe o perioada de 90+30 de zile de la data de 05.03.2017 până la data de 02.07.2017 cu aplicarea prevederilor art. 106 aln 2 din OUG 195/2002. Intrebarea este mai trebuie să dau testul de cunoaștere a regulilor de circulație sau îmi restituie permisul.
Mulțumesc.


Răspuns la discuția Comunicare Hotarare penala
Bună ziua.am primit o dispoziție de către șeful serviciului rutier:
Dispun suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice fata de numitul......... Pe o perioada de 90+30 de zile de la data de 05.03.2017 până la data de 02.07.2017 cu aplicarea prevederilor art. 106 aln 2 din OUG 195/2002. Intrebarea este mai trebuie să dau testul de cunoaștere a regulilor de circulație sau îmi restituie permisul.
Mulțumesc.
Răspuns la discuția Comunicare Hotarare penala


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:



tiramysu80 a scris:

Bună seara' amânarea pedepsei am vrut să scriu.Multumesc Pedeapsa de 1 an închisoare,amână aplicarea pedepsei de 1an pe un termen de supraveghere stabilit in conditiile art.84 Cp