avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate andreea-eliza

Activitate andreea-eliza

Discuție AF
Buna ziua, as dori sa stiu daca politia are dreptul sa controleze , mai exact sa verifice cine anume din familie lucreaza intr-un AF. Pe scurt , am 2 tonete si in AF figurez eu si fratele meu ca asociati, iar mama, pensionara,se ocupa cu vinzarea. La un control al politiei ,a fost amendata cu 1000 ron pt. ca zic ei ca nu ar avea voie sa vanda , ea nefiind trecuta in acte ca membru asociat. Eu stiam ca atata timp cat e cineva din familie, are dreptul sa vanda chiar daca nu e membru asociat. am dreptate sau nu? multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta cu un raspuns.
Răspuns la discuția prescriere dupa 5 ani? adevarat?
as vrea sa stiu de cand se calculeaza cei 5 ani: de la data sentintei definitive de condamnare sau de cand a inceput procesul? si spuneti-mi ce inseamna "bataie de rigoare", adica ar mai putea avea probleme la intoarcere sau va referiti la ce va urma ca si procedura de prescriere? chiar, e nevoie de avocat sau cum se procedeaza? multumesc din nou pt. raspunsuri!
Răspuns la discuția prescriere dupa 5 ani? adevarat?
multumesc mult pt. raspunsuri! Da, asa e....era vorba despre prescrierea executarii pedepsei, doar ca poate nu am reusit sa ma fac inteleasa , eu neavand studii juridice .....Deci inteleg ca e adevarat, 5 ani la care se adauga cei 3 ani de condamnare?
buna ziua , am o intrebare ce tine de penal...pe scurt, un cetatean strain a fost judecat in lipsa pt. evaziune fiscala, el a plecat din tara imediat ce politia si garda financiara au inceput cercetarile , asta se intampla in 1999. A angajat un avocat, mai tarziu a avut altul din oficiu....cert e ca in 2001 a fost condamnat la 3 ani inchisoare. De fapt la 2 ani dar a facut recurs si i-au dat 3 ani. Intrebarea mea este:in cazul in care ar vrea sa se intoarca in tara, ar putea avea probleme? cineva i-a spus ca beneficiaza de prescriere, el nefiind prins pana acum, e adevarat? multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.