avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters45980

Activitate ContSters45980

elis a scris:


Pensionarii care sunt obligati, conform OUG nr. 230/2008, sa opteze intre pensie si salariul de la stat vor avea posibilitatea de a-si continua activitatea in baza conventiilor civile.



va rog, imi puteti da mai multe precizari? ce presupune, unde trebuie sa se adreseze mama mea si cum trebuie sa procedeze?
multumec mult!
Va rog, daca stiie cineva sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare: mama mea este angajata cu contract de munca la primarie pentru ingrijirea unei persoane bolnave grad II... mama mea are si pensie limita de virsta cu vechime intregrala... daca acum cu noile legi mai poate avea si pensia si salariul, sau este obligata sa renunte la una din doua?
unde se poate informa cel mai sigur?
Va multumesc!
Răspuns la discuția mostenire imobil
trec la urmatoarea intrebare
(pentru ca situatia nu est niciodata prea complicata, adica exista loc si de mai rau)
eu locuiesc in strainatate, imi este aproape imposibil sa vin in tara, mai simplu este sa o aduc pe mama aici... deci cum pot incheia totusi actul de vanzare cumparare (daca ma hotarasc la aceasta solutie) acest act trebuie inregistrat in tribunal, sau notariat... nu ma pricep...
se poate incheia un act de v-c la consulatul Romaniei din alta tara si sa fie recunoscut in Romania?
va multumesc ca aveti bunavointa si gasiti 2 minute pentru a-mi da cateva lamuriri...
Răspuns la discuția mostenire imobil

ultimul raspuns este foarte explicit... multumesc mult
urmatoarea intrebare este, in ce conditii poate sa aiba fosta sotie castig de cauza, daca toate actele sunt in regula in privinta vanzarii-cumpararii, eu sunt cea care am grija de mama mea care este bolnava grav,
nimeni nu vrea sa ia copilului ce are pana acum...
ce ar trebui sa facem ca actul de vanzare-cumparare sa nu poate fi atacat (depunere de bani in cont, martori, altceva?)
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția mostenire imobil
multumesc pentru raspuns
acest act de vanzare cumparare poate fi atacat de fosta sotie?
si in ce circumstante poate sa aiba castig de cauza?
Răspuns la discuția mostenire imobil
marturisesc ca nu mai stiu ce sa cred... de o parte se spune ca mama si fratele meu pot face ce vor cu ceea ce le apartine acum - sa vanda, sa le faca donatie, sa le lase prin testament la cine vor ei - pe de alta parte mi se raspunde ca indiferent ce fac, fosta sotie poate ataca actiunea lor... ce rol are testamentul atunci, ce putere are un act de vanzare-cumparare?
Răspuns la discuția mostenire imobil
multumesc
va rog frumos, imi puteti spune unul-doua nume de topic-uri unde pot sa citesc ce s-a mai scris pe acest subiect?
cineva poate sa-mi dea o alta parere?
tatal meu murind, mostenitori au fost mama si fratele meu (eu renuntand la partea mea in favoarea fratelui meu, deci el detine 1/3 din imobil, iar mama 2/3)... fratele meu este divortat si are un copil... mama mea ar vrea ca toata partea ei actuala din casa sa mi-o lase mie (fratele meu nu se impotriveste la asa ceva, luand alte bunuri)... care ar fi calea cea mai sigura? testament / vanzare-cumparare / donatie?
ma intereseaza mai ales in cazul in care se intampla ceva cu mama si cu fratele meu, fosta sotie a fratelui (actionand in numele copilului) poate ataca testamentul sau actul de vanzare-cumparare pentru a cere in plus fata de cat are fratele meu acum?
multumesc anticipat
Va rog sa-mi spuneti cat dureaza un proces de evacuare a sotiei si copilului din casa care-mi apartine numai mie (bun dinainte de casatorie) si mai ales in ce consta acest proces de evacuare (se face ancheta?? vine politia??) Unde trebuie sa ma adresez? Va rog cat mai multe amanunte posibile, chiar generale... dar mai ales cat dureaza?
Mentionez ca suntem in proces de divort...
Multumesc mult de tot!
Buna ziua,
In urma decesului tatalui meu, mama mea si cu fratele meu locuiesc impreuna in casa parinteasca... la vremea respectiva eu am renuntat la mostenire in favoarea fratelui meu... acum fratele meu este in proces de divort cu sotia lui... parintii mei au fost singurii proprietari ai casei...
Mama mea vrea sa-mi treaca toata partea ei pe numele meu... ce act trebuie incheiat astfel incat sa nu poata fi atacat mai tarziu prin proces...
Daca actul de vanzare cumparare este singura solutie, in ce consta si cat costa incheierea acestui act?
Eu locuiesc in strainatate si-mi este aproape imposibil sa ajung in Romania... care sunt procedurile in acest caz?
In urma decesului tatalui meu, singurul act incheiat a fost actul de mostenire... mama mea poate sa vanda partea ei numai pa baza acestui act, s-au trebuie facuta iesirea din indiviziune impreuna cu fratele meu?
Multumesc mult