avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate AnaEva

Activitate AnaEva

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie: bunici, 2 copii(baieti) unul cu copil(eu singurul) unul fara copii, insa s-a casatorit si atat. Cand a murit bunicul meu, tata si bunica i-au dat semnatura unchiului meu sa ii ramana apartamentul mostenire. Acum unchiul care nu are copii si ceilalti sunt toti decedati(si tata si bunica), dar casatorit, a murit si el. La ce mostenire am eu dreptul si in situatia de fata? Nu sunt sigur 100% de natura contractului facut pe apartament, insa cam asta e situatia. Si inca o intrebare, unde pot afla toate aceste detalii legate de toate bunurile si obligatiile rudelor mele(bunica, tata, unchiul) am pierdut oarecum firul “mostenirilor” si as vrea sa imi lamuresc situatia. Parintii mei au fost divortati si cam acesta e motivul pt care nu mai stiu nimic de acte. Multumesc!
Buna ziua,
O prietena a aflat de cyrand ca este insarcinata, insa s-a angajat de curand, deci e in acele primele 3 luni in care orice angajat poate fi concediat cu notificare. Ii este frica sa nu fie data afara cand isi va anunta sarcina la resurse umane. Este legal asa ceva avand in vedere ca este insarcinata daca isi anunta sarcina in termen legal? Multumesc!
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: sotul a muncit la o societate din data de 10 ianuarie pana pe 10 aprilie. Fix pe data de 10 a anuntat ca nu mai vrea sa mai lucreze la ei, cu o zi inainte, pe data de 9 aprilie se implineau acele 90 de zile in care un angajat poate sa renunte la contractul individual de munca, cu notificare. Colega lui de la HR i-a spus ca a depasit cu o zi termenul si ca nu i se mai accepta acea notificare si ca este obligat sa stea in preaviz. El i-a spus ca nu poate sa stea decat o sapt, ei voiau sa stea mai mult, nu au vrut sa ii accepte demisie cu acordul partilor si in urma tuturor "ambitiilor" pe care si le-au pus ei cu el l-au bagat la comisia disciplinara cum ca nu si-a respectat contractul si nu a stat in preaviz. Am 2 intrebari: 1. Este legal ceea ce s-a intamplat chiar daca el a anuntat in a 91-a zi ca nu mai vrea sa munceasca la ei si 2. Pana nu se rezolva aceasta situatie, el poate sa se angajeze in alta parte? Pt ca are o alta oferta de munca si nu stiu daca i s-a incheiat contractul in partea cealalta ca nici nu ii raspunde la telefon fata de la HR de vreo 2 saptamani ca sa ii comunice situatia lui. Va multumesc!
Răspuns la discuția Poprire pe contul de indemnizatie
Executorul judecătoresc a trimis catre banca(ing) si banca a pus poprirea pe cont.
Buna ziua,
Am primit o poprire de la un credit pe contul pe care il am deschis pt indemnizatia de crestere copil si alocatia copilului. Alte venituri nu am si nici nu imi intra alti banuti in cont. Initial contul a fost deschis pt somaj. Ce pot face in aceasta situatie? Din cate stiu nu au voie sa imi puna poprire pe aceste drepturi banesti.
Multumesc,
Buna ziua,
Vecina are un catel care latra incontinuu, zi si noapte, am înregistrări la 1,3, noaptea, problema persista din iulie 2017 de cand m-am mutat aici, pe atunci gravida am dat vina tot pe mine ca am somnul prea sensibil. Acum e bebe care se trezeste din somn si plange din cauza zgomotului. Nu sunt absurda, inteleg ca este o ființa si nu are vina, dar cand iti trezeste copilul din somn la 3 dim nu stiumultesc cat de placut e... exista vreo lege pt asta? Totusi avem dreptul la liniste la noi in casa...