Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dreptul la liniste la apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dreptul la liniste la apartament

Buna ziua,
Vecina are un catel care latra incontinuu, zi si noapte, am înregistrări la 1,3, noaptea, problema persista din iulie 2017 de cand m-am mutat aici, pe atunci gravida am dat vina tot pe mine ca am somnul prea sensibil. Acum e bebe care se trezeste din somn si plange din cauza zgomotului. Nu sunt absurda, inteleg ca este o ființa si nu are vina, dar cand iti trezeste copilul din somn la 3 dim nu stiumultesc cat de placut e... exista vreo lege pt asta? Totusi avem dreptul la liniste la noi in casa...
AnaEva, utilizator
Codul civil, Legea Asociatiilor de proprietari, .....
Legea nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice
art.2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
.....
25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
....

art. 5
(1) Contravenţiile se constată de către primar, împuterniciţii acestuia, de către ofiţerii sau agenţii de poliţie ori de către ofiţerii, maiştrii militari şi subofiţerii din jandarmerie, precum şi, pentru faptele constatate în zona specifică de competenţă, de către poliţiştii de frontieră.

(2) În cazul contravenţiilor pentru care legea prevede sancţiunea amenzii, agentul constatator, odată cu constatarea, aplică şi sancţiunea.