avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate daniela60

Activitate daniela60

Buna ziua, poate fi anulat un act de partaj voluntar de bunuri imobile incheiat in 03.2020 in conditiile in care beneficiarul actului de partaj voluntar sustine ca suprafata terenului pt care s-a facut acest act e mai mica in realitate decat in actul cadastral mentionat in act? Este vorba de un teren de 2183mp, cu o casa locuibila, de 90mp .
Pun aceasta intrebare, fiindca, dupa preluarea dreptului indiviz al sotului meu, beneficiarul actului mai are pretentii pt ,, intregirea cu teren a proprietatii lui, de la sotul meu, sustinanad ca de fapt el stapaneste acum mai putin teren decat se mentioneaza in actul cadastral pe care l-a folosit la notar, terenul aflandu-se, zice el, in restul proprietatii detinut de sot prin act de vanzare cumparare di 1990. Ori eu cred ca daca informatiile inscrise in act sunt eronate, actul poate fi considerat nul ?
Discuție succesiune
De curand a decedat mama, ultima dintre parinti.Suntem doi frati.Mama n-a facut succesiunea dupa moartea tatei.Noi, cei doi frati, vrem s-o facem in termen de 6 luni de la moartea mamei.Exista titluri de proprietate pe numele mamei pe cateva terenuri, dar sunt altele stapanite de parinti, doar prin intelegerea amiabila dintre ei si fratii lor, fara a avea vreun act oficial de vanzare sau donatie.Pot intra toate aceste proprietati in masa succesorala, sau doar cele care au titlu de proprietate?
pot intra in masa succesorala a succesiunii voita de copii proprietati ce nu au titlu de proprietate, parintii nefacand succesiunea ci fiecare intelegandu-se amiabil cu fratii lor dupa moartea parintilor lor?
Am o nelamurire; lucrez in invatamant din 1 sept 1979, fara nicio intrerupere, invatatoare. Sunt nascuta la 6 febr. 1960 si mi se spune ca ies la pensie in 2021 in luna octombrie. N-ar trebui sa ies in februarie 2020 cand voi avea 60 de ani sau in febr. 2022 cand voi avea 62 de ani?