avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru Caretta

Activitate Alexandru Caretta

Răspuns la discuția Regim special TVA pentru auto SH
Multumesc pentru raspuns. Citisem pe unele site-uri de specialitate, ca exista si situatia cand achizitia se face de la persoane juridice straine. Doar ca nu am inteles prea bine cum pot beneficia de acest tva pe profit.
Buna seara,
Detin un SRL, care are ca domeniu de activitate comertul cu auto second-hand. In general, cumpar masinile de pe un site de licitatii (deci de la o firma), care este la nivel european (fie Belgia, Germania, Franta etc.). Eu cand vreau sa revand masina in Romania, fie ca o vand la persoana fizica, fie juridica, pot aplica TVA-ul doar pe marja de profit si nu la pretul de achizitie?
Si daca da, ce criterii ar trebui sa indeplinesc sau ce acte trebuie sa depun la finante?
Iarasi, daca se poate lucrul acesta, depun exact profitul pe o anume masina? De exemplu, iau o masina la 5000 euro (cu tot cu tranpsort), dar aici ii mai schimb cateva piese in valoare de 1000 de euro. Eu o vand cu 7000 euro. Practic, profitul meu este de 1000 de euro, din care ar trebui sa scad TVA-ul doar pe profit. Dar de unde se deduce ca acea mie de euro bagata in reparatii, este pentru masina asta si nu pemtru alta? Daca eu declar ca am profit 1000 de euro, doar ca sa platesc tva mai mic si de fapt valoarea pieselor schimbate sunt de la o alta masina?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
O seara buna!
Răspuns la discuția Garantie Telefon
Multumesc frumos pentru raspuns.
I-am contactat telefonic si le-am cerut sa-mi emita un duplicat al garantie, insa ei mi-au zis ca acest certificat se emite o singura data si se trimite clientului impreuna cu factura.
Recunosc ca este vina mea ca am trecut cu vederea, dar voi incerca sa le trimit si o notificare scrisa, poate voi primi un alt raspuns.
Va doresc o zi buna!
Buna ziua,
Anul trecut am comandat de pe un site (electrohome) un telefon LG G4. Nu mi s-a trimis niciun e-mail de confirmare si nici nu m-au sunat sa-mi confirme comanda, doar m-am trezit cu curieratul la usa ca mi-a ajuns coletul. In colet era doar o factura (fara garantie) si telefonul (in cutie, ca nou). Am incercat sa-i contactez pe cei de la electrohome in ziua respectiva, insa nu mi-a raspuns nimeni. Am trecut peste acest aspect, si un an de folosire a telefonului, mi s-a stricat (apare o eroare de soft). I-am contactat iarasi pe cei de la electrohome si cu greu am dat de ei,. Povestindu-le toata situatia, dansii mi-au zis ca nu exista nici o posibilitate ca certificatul de garrantie sa nu fie trimis si ca e vina mea ca nu am sunat atunci sa le zic ca nu am primit acest act.
Ce pot sa fac acum, intr-un cadru legal, pentru a putea rezolva problema telefonului (fara sa ma duc cu el intr-un gsm si sa-l repar contracost). Multumesc anticipat!