avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Activitate cotuca

Activitate cotuca

Răspuns la discuția somaj dupa CCC si 7 luni lucrate
am mai citit inca o data ce ati scris dvstra si vreau sa mai adaug ca "sefa" de la ajofm cu care am vorbit mi-a spus despre suspendarea CIM pe atunci la data de 06.06.2008 si despre faptul ca acesta(CIM) a incetat la 01.09.2008.
Insa adaug eu ca in perioada aceea deja era min CCC, eu nu inteleg de ce se mai pune problema incetarii per determinate...
Eu am revenit la catedra, inainte ca cel mic sa faca 2 ani( n. 23.04.2008)- si anume la inceputul sem II (al anului scolar 2009-2010)- cu data de 08.02.2010 si am lucrat pana la data de 31.08.2010
Răspuns la discuția somaj dupa CCC si 7 luni lucrate
va multumesc inca o data!

am apelat la acest forum,deoarece eu nu am facut facultatea de drept si nu sunt in masura sa interpretez legile, asa cum o fac cei de la ajofm...vin ei cu interpretarile lor care mai de care ...
Am inteles ca dosarul meu va trece si pe la jurist, sper sa ia decizia corecta, pentru a-mi primi drepturile!
ce m-a deranjat ft mult a fost ca "sefa lor" se stresa ca o contraziceam si ca am apelat la un avocat....ele sunt cele mai destepte...pentru ca nu au o parere pra buna despre avocati si cei din invatamant...
i-am zis daca nu se face dreptate merg mai departe, chiar va fi o stire si pt massmedia!
Imi aduc aminte de acea mamica ce si-a cerut drepturile pt ca nascuse gemeni si primea indemnizatie pt un singur copil si in cele din urma a reusit.
insa, sper sa nu ajung in situatia asta!
o zi buna!


Răspuns la discuția somaj dupa CCC si 7 luni lucrate
Am fost din nou la AJOFM si le-am spus despre acest articol,dar dupa spusele lor nu ma incadrez aici din urmatoarele motive:
1. am avut contract pe perioda determinata
2. mi-a incetat raportul de munca in perioada suspendarii
3. m-am intors la munca si ma incadrez la art 17 alin (1) lit a si nu la h, dar nu am 12 luni de cotizare in ultimele 24 luni, deci m-a intors de unde am plecat...
ART. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, somerii
prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre
următoarele situaţii:
a) le-a încetat contractul individual de munca sau contractul de munca
temporară din motive neimputabile lor;
h) le-au încetat raporturile de munca sau de serviciu din motive
neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;

4. au spus ca nu pot cumula lit. a cu lit. h
5. la art 34 (1^1) lit c as fi intrat aici daca eram la lit H
c) perioada cuprinsă între data suspendării raporturilor de munca sau
de serviciu şi data încetării motivului pentru care acestea au fost
suspendate, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. h);

Pentru mine e clar nedreptate, de fapt asa mi-a spus si doamna care mi-a primit dosarul, dar nu poate face nimic ea...
Dosarul va merge mai departe si vor cere parerea finala si la Bucuresti.
E mai complicat decat credeam....
Mi-a mai spus ca au fost cazuri cand au schimbat sau adaugat ceva la lege...!?
Sunt ft suparata, doar pt faptul ca am fost in CCC si am revenit la munca fara sa implinesc 12 luni, nu am dreptul la somaj?!
Am ajuns la concluzia ca atunci cand faci un copil trebuie sa stii toate legile din Romania asta pt a nu-ti pierde drepturile....
Iar perioada asta determinata din invatamant se pare ca e critica pentru profesorii suplinitorii calificati...esti cu studii superioare, dar degeaba...
Ajutati-ma, va rog!
exista vreo cale de iesire?
Multumesc!


Răspuns la discuția somaj dupa CCC si 7 luni lucrate
inca o data mii de multumiri!
sper sa se rezolve pozitiv pana la urma!
faza e ca ele nu s-au mai intalnit cu situatia mea pana acum, dar se pare ca nici legile nu le cunosc prea bine!
Am mai discutat intr-un subiect mai vechi despre somajul dupa CCC.
Am revenit la munca inainte ca cel mic sa faca 2 ani deoarece am gasit post liber(lucrez in invatamant si sunt suplinitor calificat). Am lucrat pe perioada determinata pana la data de 31 august 2010. Deci dupa CCC am doar 7 luni lucrate. Cartea de munca este incheiata cu articolul 56 lit j.

Am dus dosarul la AJOFm si probleme...cica nu as avea dreptul la somaj pentru ca am lucrat doar 7 luni, cu toate ca eu lucrez in invatamant din 1999, doar ca am intrerupt cu cele 2 concedii de crestere a copilului(am avut o revenire mica la catedra inainte de a intra in prenatal pt al 2-lea copil). Dar ei vor 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.

Intrebarea mea este daca am sau nu dreptul la somaj si daca DA in baza carei legi?
Dosarul a ramas la ei ca sa il verifice mai amanuntit, dar se pare ca mai mult bate spre NU din cate mi-au zis ei.

Va multumesc!
Răspuns la discuția somaj dupa cic
dar tu intri in prenatal si nu te afecteaza daca vine altcineva in locul tau.
si eu tot suplinitor calificat am fost cand am intrat in prenatal- adica concediul medical, ca asa este considerat.
Sarcina usoara in continuare!
Răspuns la discuția somaj dupa cic
va multumesc pentru raspuns!
luni merg sa vad ce imi trebuie pt dosar.
Răspuns la discuția somaj dupa cic
Buna ziua!
Am si eu o problema asemanatoare.
Sunt profesor suplinitor, am revenit la catedra din CIC din februarie si cu data de 1 sept nu voi mai fi incadrata deoarece imi expira contractul pe 31 august. Sunt mai bine de 6 luni lucrate dupa CIC, am dreptul la somaj?
Din cate stiu CIC-ul se trece in cartea de munca, deci intrerupere pe cartea de munca nu am.
Va multumesc!