Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa CCC si 7 luni lucrate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa CCC si 7 luni lucrate

Am mai discutat intr-un subiect mai vechi despre somajul dupa CCC.
Am revenit la munca inainte ca cel mic sa faca 2 ani deoarece am gasit post liber(lucrez in invatamant si sunt suplinitor calificat). Am lucrat pe perioada determinata pana la data de 31 august 2010. Deci dupa CCC am doar 7 luni lucrate. Cartea de munca este incheiata cu articolul 56 lit j.

Am dus dosarul la AJOFm si probleme...cica nu as avea dreptul la somaj pentru ca am lucrat doar 7 luni, cu toate ca eu lucrez in invatamant din 1999, doar ca am intrerupt cu cele 2 concedii de crestere a copilului(am avut o revenire mica la catedra inainte de a intra in prenatal pt al 2-lea copil). Dar ei vor 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.

Intrebarea mea este daca am sau nu dreptul la somaj si daca DA in baza carei legi?
Dosarul a ramas la ei ca sa il verifice mai amanuntit, dar se pare ca mai mult bate spre NU din cate mi-au zis ei.

Va multumesc!
cotuca, utilizator
1. Se para ca ati dat peste un functionar nepriceput.

2. Din Legea 76/2002:
Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepţia perioadei de incapacitate temporară de muncă, dacă aceasta nu depăşeşte 30 de zile;
3. Asta inseamna ca dvs. beneficiati de indemnizatie de somaj iar cele 12 luni necesare sunt formate din cele 7 luni lucrate dupa CCC si din 5 luni de dinainte de CCC.
4. Daca veti primi raspuns negativ le aratati textele de lege de mai sus si daca tot persista in refuz le cereti sa va dea raspunsul in scris, cu motivarea legala.
inca o data mii de multumiri!
sper sa se rezolve pozitiv pana la urma!
faza e ca ele nu s-au mai intalnit cu situatia mea pana acum, dar se pare ca nici legile nu le cunosc prea bine!
Am fost din nou la AJOFM si le-am spus despre acest articol,dar dupa spusele lor nu ma incadrez aici din urmatoarele motive:
1. am avut contract pe perioda determinata
2. mi-a incetat raportul de munca in perioada suspendarii
3. m-am intors la munca si ma incadrez la art 17 alin (1) lit a si nu la h, dar nu am 12 luni de cotizare in ultimele 24 luni, deci m-a intors de unde am plecat...
ART. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, somerii
prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre
următoarele situaţii:
a) le-a încetat contractul individual de munca sau contractul de munca
temporară din motive neimputabile lor;
h) le-au încetat raporturile de munca sau de serviciu din motive
neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;

4. au spus ca nu pot cumula lit. a cu lit. h
5. la art 34 (1^1) lit c as fi intrat aici daca eram la lit H
c) perioada cuprinsă între data suspendării raporturilor de munca sau
de serviciu şi data încetării motivului pentru care acestea au fost
suspendate, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. h);

Pentru mine e clar nedreptate, de fapt asa mi-a spus si doamna care mi-a primit dosarul, dar nu poate face nimic ea...
Dosarul va merge mai departe si vor cere parerea finala si la Bucuresti.
E mai complicat decat credeam....
Mi-a mai spus ca au fost cazuri cand au schimbat sau adaugat ceva la lege...!?
Sunt ft suparata, doar pt faptul ca am fost in CCC si am revenit la munca fara sa implinesc 12 luni, nu am dreptul la somaj?!
Am ajuns la concluzia ca atunci cand faci un copil trebuie sa stii toate legile din Romania asta pt a nu-ti pierde drepturile....
Iar perioada asta determinata din invatamant se pare ca e critica pentru profesorii suplinitorii calificati...esti cu studii superioare, dar degeaba...
Ajutati-ma, va rog!
exista vreo cale de iesire?
Multumesc!

1. Cei de la AJOFM (si nu numai) au un talent in a complica lucrurile incat nici ei nu inteleg nimic.
2. Sa citim, din nou, ce spune Legea 76/2002:
Art. 34. - (1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
3. Dvs. indepliniti, cumulativ, toate cele 4 conditii.
4. Nu se pomeneste nimic aici de CIM pe perioada determinata.
5. CIM nu a incetat in perioada suspendarii lui. Dvs. ati incetat CCC si ati mai lucrat 7 luni. Deci in momentul incetarii CIM erati in activitate, asa ca nu intrati sub incidenta art.17(1), lit.h) ci la art.17(1), lit.a).
6. Nu se pune problema cumularii lit.a) cu lit.h) ale art.34. In momentul incetarii CIM erati in activitate de 7 luni.
7. Daca v-au spus ca
la art 34 (1^1) lit c as fi intrat aici daca eram la lit h
inseamna ca ei nu stiu ce vorbesc. Le incurca de nici ei nu-si dau seama de ce prostii spun.
8. Asteptati raspunsul final, de la Bucuresti, si apoi reveniti, tot pe acest topic, sa va spunem ce se mai poate face. Sper ca raspunsul de la Bucuresti sa fie dat de oameni mai competenti, in litera si spiritul legii, nu dupa indicatii de la... nu stiu cine.
9. Daca raspunsul va este nefavorabil sa le cereti sa vi-l dea in scris pentru a putea, eventual, sa-i dati in judecata.
10. Copiati si pastrati toate raspunsurile mele. S-ar putea sa va foloseasca, dvs. si avocatului, in caz de proces cu AJOFM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc inca o data!

am apelat la acest forum,deoarece eu nu am facut facultatea de drept si nu sunt in masura sa interpretez legile, asa cum o fac cei de la ajofm...vin ei cu interpretarile lor care mai de care ...
Am inteles ca dosarul meu va trece si pe la jurist, sper sa ia decizia corecta, pentru a-mi primi drepturile!
ce m-a deranjat ft mult a fost ca "sefa lor" se stresa ca o contraziceam si ca am apelat la un avocat....ele sunt cele mai destepte...pentru ca nu au o parere pra buna despre avocati si cei din invatamant...
i-am zis daca nu se face dreptate merg mai departe, chiar va fi o stire si pt massmedia!
Imi aduc aminte de acea mamica ce si-a cerut drepturile pt ca nascuse gemeni si primea indemnizatie pt un singur copil si in cele din urma a reusit.
insa, sper sa nu ajung in situatia asta!
o zi buna!