avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate DonPaulo

Activitate DonPaulo

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va mulțumesc,dar vreau sa va spun ca cei de.la poliție ne-au zis ca respectivii sunt clienti vechi ai lor,si au multe amenzi pe care nu le-au plătit,Deci,cu poliția și amenzile nu rezolvăm nimic,am incercat de multe ori.Vom vorbi cu un avocat pentru a acționa în judecată proprietarul,pe baza sesizarilor facute la politie si semnăturile vecinilor. Dar mai așteptăm sfaturi,soluții,variante,pentru a evacua acești chiriași.....
In urma.cu 2 ani vecinul de deasupra,etajul 1,a băgat chiriași în apartamentul său fără să intrebe absolut nici un alt vecin de pe scară și a plecat în Germania. De atunci,zi și noapte avem parte numai de certuri,scandal,urlete,zbieraturi,trântesc,aleargă,se bat,tai lemne în apartament,In concluzie,un dezastru.Am vorbit de nenumărate ori cu ei,am sunat proprietarul în Germania,dar fără nici un rezultat,proprietarul spunând că pe el nu il deranjează și nu il interesează atâta timp cât primește chiria. Am făcut 5 sesizări la poliție,dar nici ei nu au facut nimic,spunând că nu există o lege prin care să-i poată evacua,ci numai sa le de-a amenzi.Sunt disperat,am 3 copii si nu pot locui în propria mea casă,si va pot confirma si ceilalti vecini cele spuse de mine. In data de 27 12 2018 am făcut o sesizare și la primărie,unde am atașat copii după cele 5 sesizări adresate poliției. Am făcut un tabel și strâng semnături pentru evacuarea chiriașilor,si sunt chemat și de vecinii de la blocurile alăturate pentru a semna,deoarece și ei sunt deranjați. Mentionez faptul ca noi nu avem asociatie de locatari.Va rog sa ne ajutați și să ne spuneți,cui trebuie să ne adresăm ?cum trebuie procedat ? Ce trebuie sa facem sa.putem trăi liniștiți în propria noastră casa ?Televiziunea este o soluție?Va mulțumesc......Cu respect,Paul
Buna ziua ,din luna august 2016 și până în prezent deasupra mea la etajul.1 sunt chiriași care taie lemne în apartament,aleargă,se ceartă,se bat,trântesc cu obiecte,m-au inundat de 4 ori, este dezastru .Am discutat de nenumărate ori cu proprietarul,care este în Germania,să evacueze acești chiriași obraznici ,dar el nu dorește,zicând că atâta timp cât încasează chiria de la ei,pe el nu îl interesează ce fac.I-am abordat și pe chiriasi si am vorbit cu ei sa.se liniștească,dar degeaba. Impreuna cu alte 2 familii am depus 3 sesizări la Poliție,cu nr.de înregistrare,în speranța că se va rezolva problema,dar din pacate nici ei nu au facut nimic,spunând citez : conform legii ei nu pot evacua chiriașii,ci numai sa le de-a amendă,atât,lucru care s-a și întâmplat.Mentionez ca noi nu avem asociație de locatari ,și când proprietarul a adus acești chiriași nu a întrebat pe nici un vecin absolut nimic. Va rog frumos imi.puteti spune daca conform legii,avem vreo sansa sa traim.liniștiți în casele noastre?dacă putem dormi noaptea?dacă copii nostri pot învăța (am 3 copii)?sau ce sa facem sa rezolvam problema? Astept raspunsurile dvs......
Vă mulțumesc anticipat. Cu respect, Oprica Paul