Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriași care deranjează și ziua,și noaptea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriași care deranjează și ziua,și noaptea

Buna ziua ,din luna august 2016 și până în prezent deasupra mea la etajul.1 sunt chiriași care taie lemne în apartament,aleargă,se ceartă,se bat,trântesc cu obiecte,m-au inundat de 4 ori, este dezastru .Am discutat de nenumărate ori cu proprietarul,care este în Germania,să evacueze acești chiriași obraznici ,dar el nu dorește,zicând că atâta timp cât încasează chiria de la ei,pe el nu îl interesează ce fac.I-am abordat și pe chiriasi si am vorbit cu ei sa.se liniștească,dar degeaba. Impreuna cu alte 2 familii am depus 3 sesizări la Poliție,cu nr.de înregistrare,în speranța că se va rezolva problema,dar din pacate nici ei nu au facut nimic,spunând citez : conform legii ei nu pot evacua chiriașii,ci numai sa le de-a amendă,atât,lucru care s-a și întâmplat.Mentionez ca noi nu avem asociație de locatari ,și când proprietarul a adus acești chiriași nu a întrebat pe nici un vecin absolut nimic. Va rog frumos imi.puteti spune daca conform legii,avem vreo sansa sa traim.liniștiți în casele noastre?dacă putem dormi noaptea?dacă copii nostri pot învăța (am 3 copii)?sau ce sa facem sa rezolvam problema? Astept raspunsurile dvs......
Vă mulțumesc anticipat. Cu respect, Oprica Paul
Daca locatarii nu au bun simt si respect este problema greu solutionabila
Politia in cazuri motivate poate aplica amenda in temeiul disp L nr 61/1991
Notificati oficial proprietarul cu obligatia asigurarii programului de liniste -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca detineti probe rezonabile care sa ateste ca locatarii incalca regulile de convietuire in imobil de locuit in comun,aveti dreptul sa formulati actiune impotriva acestora pentru evacuare
In instanta,persoana specializata poate obtine hotararea in termen scurt
Daca detineti date ca proprietarul a inchiriat locuinta fara contract de inchiriere puteti sesiza ANAF in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Primind o amenda consistenta de la ANAF, proprietarul poate va fi interesat sa evacueze chiriasii.