avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate aad21

Activitate aad21

Discuție Cerere divort
Buna ziua.

Sotul meu a inregistrat cererea de divort in data de 20.04. In data de 26.04 s-a stabilit cand urmeaza sa ne intalnim(prin mai)
Din pacate nu imi da cererea si mie. Am fost azi la judecatorie si mi-au spus ca nu e la arhiva, e inca la judecator. Cum as putea sa intru mai repede in posesia ei?
Exista vreo modalitate?

Multumesc.
Răspuns la discuția Divort cu copii
Dar deocamdata stau in aceeasi casa cu sotul si cu copiii. Nu pot sa plec inca pana la divort, nu?
Oare cand pot sa ma mut in noul imobil? Sau doar sa il am pentru cand vin cei de la ancheta sociala?
Discuție Divort cu copii
Buna seara,

Urmeaza sa divortez (sunt mama).
Vreau sa iau copiii cu mine. Din pacate nu detin un imobil.
Pot inchiria un apartament pentru a demonstra ca am unde stau cu copii?
Pe ce perioada ar trebui sa il inchiriez ca sa fie in regula?

Multumesc.
Răspuns la discuția Divort
Am inteles. Multumesc pentru raspuns.

Inca o intrebare. Sotul a descoperit ca vorbit mult la telefon ( cu tipul respectiv , vreo 30-40 minute zilnic). Vrea sa se foloseasca de asta in instanta sa arate ca nu e responsabila.
(abonamentul e pe firma lui)

Sunt primite astfel de probe?
Cat de mult ar cantarii?
Multumesc.
Răspuns la discuția Divort
Ea vrea sa ia fetele cu ea. Nu se muta in casa cu noul tip(cel putin la inceput). Cu sotul nu se mai intelege de ani de zile, au ramas impreuna pt copii, doar ca acum situatia a devenit insuportabila (nu exista agresiuni fizice). De copii are grija mama ei, cand sunt la serviciu. Problema e ca ia spus sotului ca are pe cineva, iar el vrea sa foloseasca chestia asta la tribunal.
Ea vrea o intelegere amiabila, nu are nicio dorinta de partaj, renunta la tot, vrea doar ca fetele sa fie cu ea, sa le creasca in continuare.
Discuție Divort
Buna ziua,
Am o prietena care doreste sa divorteze. Are 2 fetite mici de 5 si 9 ani. Are serviciu. Sta in casa sotului, care are salar mult mai mare. Nu se mai inteleg. Ea si-a gasit pe cineva. Ce piedici ar avea in a pierde copiii?