Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu copii

Buna seara,

Urmeaza sa divortez (sunt mama).
Vreau sa iau copiii cu mine. Din pacate nu detin un imobil.
Pot inchiria un apartament pentru a demonstra ca am unde stau cu copii?
Pe ce perioada ar trebui sa il inchiriez ca sa fie in regula?

Multumesc.
aad21, utilizator
Nu exista reguli fixe va trebui sa dovediti ca puteti sa oferiti copiilor conditii decente de viata ,ca realizati un venit etc.Important este ca atunci cand se va realiza ancheta sociala sa aveti un imobil in care locuiti.
Dar deocamdata stau in aceeasi casa cu sotul si cu copiii. Nu pot sa plec inca pana la divort, nu?
Oare cand pot sa ma mut in noul imobil? Sau doar sa il am pentru cand vin cei de la ancheta sociala?
Puteti pleca oricand mai ales daca prin plecare aparati copiii. Introduceti actiunea de divort in care cereti domiciliul copiilor la adresa noua si inarmati-va cu rabdare.