avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu copii

Buna seara,

Urmeaza sa divortez (sunt mama).
Vreau sa iau copiii cu mine. Din pacate nu detin un imobil.
Pot inchiria un apartament pentru a demonstra ca am unde stau cu copii?
Pe ce perioada ar trebui sa il inchiriez ca sa fie in regula?

Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2018
aad21, utilizator
Cel mai recent răspuns: Elena1986ianuarie , utilizator 01:28, 10 Mai 2018
Nu exista reguli fixe va trebui sa dovediti ca puteti sa oferiti copiilor conditii decente de viata ,ca realizati un venit etc.Important este ca atunci cand se va realiza ancheta sociala sa aveti un imobil in care locuiti.
Dar deocamdata stau in aceeasi casa cu sotul si cu copiii. Nu pot sa plec inca pana la divort, nu?
Oare cand pot sa ma mut in noul imobil? Sau doar sa il am pentru cand vin cei de la ancheta sociala?
Puteti pleca oricand mai ales daca prin plecare aparati copiii. Introduceti actiunea de divort in care cereti domiciliul copiilor la adresa noua si inarmati-va cu rabdare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț Muck Muck Bună mă numesc Irina sunt în Anglia de doi ani,am doi copii minori în țară. Anul trecut am băgat divorț de soțul meu dar nu am mai continuat. Voi ... (vezi toată discuția)
Divort - ancheta sociala minor monnica25 monnica25 Buna ziua, Eu si sotul meu vom divorta de comun acord la notar, cei doi copii minori urmand sa locuiasca cu mine, asa cum am stabilit de comun acord. Am ... (vezi toată discuția)
Custodie copil dragan oana dragan oana buna ziua!sunt o femeie de 34 de ani,casatorita si cu o fetita de 5 ani, aflata intr-o situatie trista.cu sotul nu ma mai inteleg deloc pentru ca nu ma mai ... (vezi toată discuția)