avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate ssabina

Activitate ssabina

Răspuns la discuția NIR achizitii intracomunitare
Pentru achizitii intracomunitare nu platesc TVA si eu am vazut un NIR, pentru achizitii din tara, care are la furnizor TVA. Scot coloana cu TVA-ul? Multumesc.
Buna seara,
Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de NIR pentru achizitii intracomunitare, va rog?
Va multumesc!
Discuție Punct de lucru
Buna ziua,
Am un contract de inchiriere pentru un spatiu pentru o luna de zile. Intrebarea mea este: avand in vedere ca punctul de lucru trebuie declarat in maxim 30de zile iar contractul este pe 30de zile, punctul de lucru are 2 angajati si va functiona circa 26de zile, credeti ca este necesar declararea lui? Va multumesc!
ssabina a scris:

"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT*
În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind
combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru
transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si
care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, cu exceptia
situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare din urmatoarele categorii:
 vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat,
transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii, precum si vehiculele
special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca".


"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT*
În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind
combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru
transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si
care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, cu exceptia
situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare din urmatoarele categorii:
 vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat,
transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii, precum si vehiculele
special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca".

Intrebarea mea este daca prin ceea ce se spune in acest art. "vehicule utilizate exclusiv pentru:....,transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii" pot considera ca fiind deductibile cheltuielile cu masina firmei la si de la locul de munca a persoanei care este in utilizarea autovehiculului? Exista undeva stipulat ca administratorii sau directorii de firma pot avea cheltuieli deductibile cu masina firmei?

Multumesc.