avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deducere cheltuieli cu combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deducere cheltuieli cu combustibil

Buna seara, v-as ruga sa imi permiteti sa supun atentiei urmatorul caz: sunt asociat unic al unui srl fara angajati si. Acum 3 ani am inchiriat masina proprietate personala firmei si am inregistrat contractul la finante, platind in tot acest timp impozit. Intrebarea mea e urmatoarea: in conditiile modificarii Codului fiscal prin OUG 34/2009, precum si in conditiile existentei mai sus mentionatului contract de inchiriere, exista posibilitatea deducerii cheltuielilor cu combustibilul? Daca nu...atunci da-ti-mi va rog un sfat ce as putea face in acest sens.


Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ssabina , utilizator 15:13, 20 Iulie 2009
Daca nu aveti activitati de transport persoane, taxi, si alte asemenea , din pacate nu puteti. Au mai fost si alte topicuri in acest sens, in care s-a tot discutat problema. Bagati-va in contabilitate bonuri de taxi.:O
"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT*
În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind
combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru
transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si
care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, cu exceptia
situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare din urmatoarele categorii:
 vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat,
transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii, precum si vehiculele
special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca".

Intrebarea mea este daca prin ceea ce se spune in acest art. "vehicule utilizate exclusiv pentru:....,transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii" pot considera ca fiind deductibile cheltuielile cu masina firmei la si de la locul de munca a persoanei care este in utilizarea autovehiculului? Exista undeva stipulat ca administratorii sau directorii de firma pot avea cheltuieli deductibile cu masina firmei?

Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2009
ssabina, utilizator
ssabina a scris:

"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT*
În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind
combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru
transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si
care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, cu exceptia
situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare din urmatoarele categorii:
 vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat,
transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii, precum si vehiculele
special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca".


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile mbetcan mbetcan \\\"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT* În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind combustibilul, ... (vezi toată discuția)
Deductibilitatea pentru autoturisme saaa saaa Din OUG noua imi poate spune cineva ce anume se deduce legat de autourismele de serviciu? Intr-o parte am inteles ca nu se mai deduce nimic, azi am citit ce ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate cheltuieli combustibil b_mihaela b_mihaela Buna ziua . Conform OUG34/2009,societatile com nu mai au voie sa deduca chelt.cu combustibilul pt vehicule ruteiere motorizate care sunt destinate exclusiv ... (vezi toată discuția)