Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deducere cheltuieli cu combustibil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deducere cheltuieli cu combustibil

Buna seara, v-as ruga sa imi permiteti sa supun atentiei urmatorul caz: sunt asociat unic al unui srl fara angajati si. Acum 3 ani am inchiriat masina proprietate personala firmei si am inregistrat contractul la finante, platind in tot acest timp impozit. Intrebarea mea e urmatoarea: in conditiile modificarii Codului fiscal prin OUG 34/2009, precum si in conditiile existentei mai sus mentionatului contract de inchiriere, exista posibilitatea deducerii cheltuielilor cu combustibilul? Daca nu...atunci da-ti-mi va rog un sfat ce as putea face in acest sens.

Va multumesc anticipat!
Daca nu aveti activitati de transport persoane, taxi, si alte asemenea , din pacate nu puteti. Au mai fost si alte topicuri in acest sens, in care s-a tot discutat problema. Bagati-va in contabilitate bonuri de taxi.:O
"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT*
În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind
combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru
transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si
care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, cu exceptia
situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare din urmatoarele categorii:
 vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat,
transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii, precum si vehiculele
special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca".

Intrebarea mea este daca prin ceea ce se spune in acest art. "vehicule utilizate exclusiv pentru:....,transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii" pot considera ca fiind deductibile cheltuielile cu masina firmei la si de la locul de munca a persoanei care este in utilizarea autovehiculului? Exista undeva stipulat ca administratorii sau directorii de firma pot avea cheltuieli deductibile cu masina firmei?

Multumesc.
ssabina, utilizator
ssabina a scris:

"Titlul III - IMPOZIT PE VENIT*
În perioada 1.05.2009 – 31.12.2010, nu reprezinta cheltuieli deductibile, cheltuielile privind
combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru
transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3500 kg si
care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând si scaunul soferului, cu exceptia
situatiei în care vehiculele se înscriu în oricare din urmatoarele categorii:
 vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat,
transport de personal la si de la locul de de sfasurare a activitatii, precum si vehiculele
special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti
de vânzari si de agenti de recrutare a fortei de munca".