avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate Emil TT

Activitate Emil TT

Răspuns la discuția Avocat B-BV
Va multumesc frumos.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,

Puteti lua legatura cu oricare din avocatii inscrisi pe forum si va va indruma corespunzator dupa detalierea situatiei dvs.
Cu stima,
Av. Madalina Pascu



Răspuns la discuția Avocat B-BV
Buna seara. Problemele sunt mai complexe. De la drepturi de proprietate, pana la tulburare de proprietate ! De aceea am apelat la acest forum. Orice sugestie, recomandare e binevenita. Personal, nu am fost nevoit sa apelez la un avocat pana acum de aceea nu cunosc procedura ! Asadar, daca exista un avocat care sa colaboreze cu un bucurestean pentru problemele aparute in Brasov, ar fi minunat!
Discuție Avocat B-BV
Buna ziua, sunt din Bucuresti si caut un avocat care sa ma reprezinte intr-o situatie de drept civil , pe raza judetului Brasov !
Daca este posibila o relatie pe termen nedeterminat, pentru ca detin o serie de proprietati si implicit cateva probleme , pe care nu le pot expune aici deoarece nu stiu cum sa formulez corect intrebarea !

Multumesc frumos !
Drumul NU este deschis circulatiei publice. Accesul in incinta se efectueaza numai pe baza de card, acordat exclusiv angajatilor. Motociclistul, desi angajat la una dintre firme, nu avea card de acces, respectiv loc de parcare. "Fenta " intrarea, intrand prin spatiul liber dintre cele 2 bariere de acces (intrare-iesire). Iar locul pe care a parcat, NU era loc de parcare ! E o zona de delimitare intre locurile de parcare. Am acest raspuns oficial, de la cei ce administreaza garajul.Va multumesc foarte mult pentru raspunsul d-stra, d-na avocat!
Buna seara,

In urma unei manevre de iesire din spatiul de parcare alocat firmei la care lucrez, am "agatat" o motocicleta parcata neregulamentar .Aceasta , in cadere a lovit portiera unei alte masini , parcate corespunzator. Pe loc alocat .
In urma acestui eveniment, am mers la politie pentru a declara incidentul si astfel am aflat ca nu intra cazul, sub urmarirea dumnealor. Astfel, NEAVAND RCA ( expirase cu exact 2 zile inainte) , a ramas sa discut amiabil, cu partile implicate.
Cel cu masina vizibil lovita, a obtinut o evaluare, a fost despagubit de catre firma la care lucrez. Cel cu motocicleta, ce avea vagi zgarieturi, a aparut dupa O LUNA, cu o factura a carei suma totala, este mai mult decat aberanta, sustinand ca daunele sunt de la accidentul petrecut atunci. Refuzand sa achit pt ca NU am recunoscut VALOAREA si corectitudinea evaluarii daunelor, astazi am primit o somatie de plata altfel, amenintat cu instanta !
Realmente nu stiu ce sa fac ! Nu vreau sa imi pierd jobul obtinut cu greu si nici sa pun firma la cheltuieli absolut nejustificate. Ce solutie am? Repet, totul s-a petrecut pe domeniul privat unde acea motocicleta nici nu trebuia sa aiba acces. A fost parcata pe o zona de siguranta, in asa fel incat senzorii masinii nu au detectat-o iar eu nu am vazut ca o ating pentru ca avea un fel de cutie montata pe motocicleta. Acea cutie am atins-o de fapt.
Multumesc frumos, pentru orice sfat.