avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin Radu

Activitate Constantin Radu

Precizez: Cei doi colegi fac 180-192 de ore/ luna (12 ore 9noapte unul, si 12,ore o noapte celalalt),Iar noi cei trei mai vechi face 240-264 ore/luna ,24 ore servici si 48 ore liber. Nu se acorda spor de noapte si nici de Weekend, contractele individuale sunt facute pe minim economie la 8ore/zi cu smbete/duminici libere.. O zi buna
Buna ziua ,
Sunt pensionar de la CNM"NAVROM CONSTANTA" si am solicitat celor care detin actualmente arhivele companiei numiti"S.C.UBERUM S.R.L. BRAILA" imi cer suma de 864 de lei fara ami garanta ca imi va da adeverinte pentru toata perioada lucrata si cu totalitatea sporurilor avute.
Daca este corct sa platesc acesti bani ,documentele fiindu-mi necesare pentru recalcularea pensiei.
O zi buna
Cu stima
Constantin
Ok am inteles,
As dori sa imi spuneti daca este corect ca in cadrul aceluias loc de munca ,doi noi colegi la un contract individual de munca cu minim pe economie 2080 de lei ,sa ia in mana 1345 de lei pentru 192 de ore de munca/luna (lucrand doar 12 ore ,o noapte cu o noapte) si altii (trei mai vechi angajati) cu acelas contract individual de munca,sa ia in mana 1500 de lei pentru 240 de ore de munca/luna. Daca facem un calcul simplu artimetic, dupa regula de trei simple ar trebuii sa ia in mana cei trei fiecare cate 1681,25 lei/luna. Cum trebuie procedat ca angajatorul sa nu faca diferenta intre angajatii care presteaza aceasi munca si sa plateasca diferenta de salariu de 168 de lei pe lunile trecute,dar si de acum inainte.. O zi buna si astept raspuns cu multumiri anticipate..
Răspuns la discuția Câți bani ar trebui să iau?
Buna seara ,
Eu sunt angajat nu angajator, si durerea este ca el angajatorul nu respecta legea,si uite asa se intampla de vreo 30 de ani fiecare angajator face ce vrea muschii lui...!!!
Nu am primit nici un raspuns de ce...???????????????
Buna ziua ,
Va multumesc pentru informarile pertinente. Este Ok am inteles ca eu nu il pot obliga sa respecte legea si sa - mi plateasca orele suplimentare si nici sporurile,dar eu il pot reclam la ITM si angajati ITM ,il atentioneaza pe angajator ca eu(subsemnatul X) am pretentiile respective si el imi desface contractul de munca pe motiv ca sunt prea batran si pensionar...Cam asa se intampla in ROMANICA nostra Capitalisto - Comunista... Este o vorba Romaneasca "o mana spala pe alat si amandou fata". Statul paralel merge inainte. O zi buna. Cu respect.
Constantin
Cum fac sa il oblig pe angajator sa imi plateasca orele suplimentare,spor de noapte si de weekend. Este normal ca el sa ma angajeze pe un tip de contract cu un program de lucru de 8/zi si mie sa imi ceara sa fac un program de 24 de ore cu 48 de ore liber....cine controleaza aceste firme....care profita de ROMANII ca nu au locuri de munca....!????
Intr-o luna fac 10 ture de 24 de ore deci 240 de ore si primesc 1400 de lei contractul este la angajator si am inteles ca este un contract pe un salarariu minim pe economie de 1900 de lei cu program normal de 8 ore/zi cinci zile/saptamana.... Astept sa primrsc o copie a contractului...!!!
Ce inseamna deducere personala din fluturasul de salariu,...si cati bani trebuie sa primesc dupa240 ore intr-o luna(10 ture)program 24ore serv.cu 48ore liber in sectorul securitate si paza dupa noile reglementari....se alplica sporul de noapte de25%...?
Ce salariu primesc in mana la sfarsitul lunii la un program de lucru de 24 de ore lucru si 48 de ore liber in sectorul securitate si paza...si ce sporuri trebuiesc sa cuprinda contractul de munca....???