Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Câți bani ar trebui să iau?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Câți bani ar trebui să iau?

Ce inseamna deducere personala din fluturasul de salariu,...si cati bani trebuie sa primesc dupa240 ore intr-o luna(10 ture)program 24ore serv.cu 48ore liber in sectorul securitate si paza dupa noile reglementari....se alplica sporul de noapte de25%...?
Ares-3, moderator
Buna ziua,
In primul rand consider ca programul de 24h lucrate cu 48h liber nu este unul legal. Conform art 115 alin 2 CM "durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore".
De asemenea 240h/luna sunt cam multe, se depaseste nr. de ore suplimentare admise de lege, in medie de max. 8h/saptamana.
Sporul de noapte inca exista si este de minim 25%.
Mentionati salariul brut si cate persoane aveti in intretinere pt un calcul salarial.
Despre deducerea personala puteti citi aici: [ link extern ] /
Buna seara ,
Eu sunt angajat nu angajator, si durerea este ca el angajatorul nu respecta legea,si uite asa se intampla de vreo 30 de ani fiecare angajator face ce vrea muschii lui...!!!