avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate Darius98

Activitate Darius98

Un teren mai mare, cu 8 proprietari, fiecare avand cote parti egale, se poate dezmembra in instanta si ulterior sa rezulte parcelele dorite? Aceasta intrebare o pun din cauza ca primaria refuza sa dezmembreze pe rand(adica in 3 parcele si ulterior iar in 3) acest teren cu motiv ca trebuie elaborat PUZ, in coditiile in care terenul mare a rezultat in urma unei dezmembrari in 3.
Buna ziua!
Acum doi ani am achizitionat un teren de aprox. 7800 mp si l-am dezmembrat prin CU in 3 parcele, partea din spate teren industrial, a doua parcela drum si a treia curti constructii conform PUG. A venit momentul sa il dezmembram pe cel din urma 5400 mp si am decis sa depunem un CU pentru dezmembrare in 3, parcela de drum laterala, o parcela mica de 650 mp in capatul parcelei mari si restul parcelei. CU a fost respins in temeiul ca trebuie elaborat PUZ(fara alte detalii!) pe toata parcela de 5400 mp. Mentionez ca zona din PUG din care facem parte este definita ca 'Zona de locuinte cu functiuni complementare', dar exista zone in care scrie clar in PUG ca este necesara elaborare PUZ.
Vin cu o rugaminte de indrumare catre dvs., daca exista vreo lege care ma obliga sa fac PUZ sau daca pot continua cu dezmembrarile, banuiesc ca doar prin avocat..... si poate un sfat de rezolvare a situatiei.
Buna ziua!
Am hotarat sa fac o facultate si aceea ar fi dreptul. După drept as vrea sa devin notar, doar ca as vrea mai multe informatii despre cum decurg lucrurile. Stiu ca trebuie să fac 2 ani de stagiatura dar din cate am inteles implica anumite costuri, care ar fi acelea? Voi fi repartizat de cineva sau voi cauta eu un birou unde voi face stagiatura? După acei 2 ani, care e procedura prin care pot primi un post de notar public? Chiar m-ar ajuta sa stiu aceste detalii.

Multumesc anticipat!