avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate tescan elena

Activitate tescan elena

Buna ziua ! Am si eu o intrebare , sunt incepatoare si am avut permisul supendat de 2 ori in 6 luni , odata in luna mai (neacordare de prioritate pentru 30 de zile ) dar am depus contestatie (inca sunt in proces ) si iar in luna August (viteza pentru 3 luni ), am inteles ca fiind 2 suspendari in 6 luni mi se mai adauga o luna dar fiind incepatoare exista o posibilitate sa fie anulat daca pierd procesul dechis pentru suspendarea din mai , parerile sunt impartite desi am contactat si un avocat pentru aceasta situatie toata lumea leganduse de faptul ca sunt incepatoare !
Răspuns la discuția Gratar
Legea Picnicului nu se refera doar la spatii/propietati publice sau private detinute de primarie ?? aici este vorba de o curte privata cu toate actele necesare detinuta de propietarul apartamentului ! nu este vorba de curtea blocului in niciun caz!!
Discuție Gratar
Buna ziua,
locuiesc intr-un cartier rezidential la parterul unui bloc. Am cumparat apartamentul impreuna cu o gradina de cca 80 de metrii patrati cu latime de 6 metrii. Ocazional, maxim o data pe saptamana mai fac cate un gratar. De ceva vreme tot am discutii aprinse cu vreo 2 vecini care sunt deranjati de fum. Se poate sa imi continui linistit ocazional aceasta placere culinara sau este interzis acest lucru? Va multumesc frumos!
Buna ziua ! As dori si eu sa fac o contestatie a unui proces verbal! Ieri mi a fost suspendat permisul de conducere pe 30 de zile pt neacordare prioritate autovehicol ! eu intoarceam pe un drum cu prioritate cu scuar si nu i am acordat prioritate (de dreapta zic ei ) unui motociclist care venea de pe o strata adiacenta/secundare care avea cedeaza si obligatoriu la dreapta !! motociclistul a luat o inainte avand si semnal pus si eu am intors pe banda a 3a! totul sa intamplat pe theodor pallady bulevard cu 3 sensuri de mers ! nu a fost accident sau ceva in genul ! nu am procesul verbel fizic pentru ca am refuzat sa semnez pe motiv ca nu a vrut sa mi treaca mentiunile , iar politistul sa urcat in masina nervos fara ca procesul verbal sa fie semnat de mine sau de vreun martor !! Pot sa contest procesul verbal fara el , doar cu dovada ? sau cum pot intrat in posesia lui !!?!