Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gratar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gratar

Buna ziua,
locuiesc intr-un cartier rezidential la parterul unui bloc. Am cumparat apartamentul impreuna cu o gradina de cca 80 de metrii patrati cu latime de 6 metrii. Ocazional, maxim o data pe saptamana mai fac cate un gratar. De ceva vreme tot am discutii aprinse cu vreo 2 vecini care sunt deranjati de fum. Se poate sa imi continui linistit ocazional aceasta placere culinara sau este interzis acest lucru? Va multumesc frumos!
Conform Legii picnicului =Legea nr 54/2012 publkicata in M.Of. nr. 201 din 27.3.2012-este interzis desfasurarea activitatii atat de placute dv in imediata apropriere a imobilului de locuit in comun
Daca staruiti a va satisface pofta culinara langa imobilul de locuit in comun ,automat va asumati si riscul sa suportati o sanctiune pecuniara substantiala
Legea Picnicului nu se refera doar la spatii/propietati publice sau private detinute de primarie ?? aici este vorba de o curte privata cu toate actele necesare detinuta de propietarul apartamentului ! nu este vorba de curtea blocului in niciun caz!!
Scuzati-ma daca intervin putin, vorbesc din punctul de vedere al "vecinului deranjat". Sunt in acceasi situatie, vecinii de la parter de asemenea fac gratar. Tot fumul intra in casa, miroase de parca fac eu gratarul! Trebuie sa inchid repede toate geamurile, sa nu mai zic daca am rufe la uscat cat de neplacut este. Eu zic ca ar trebui sa luati in considerare aspectele neplacute pe care le cauzati vecinilor.
Toate cele bune.
Utilizatoarea, utilizator
Ca sa clarificam
Spatiul unde va delectati dv placerile olfactive si nunumai,nu este in vecinatatea unui imobil unde locuiti si unde locuiesc si alti oameni?
Dispozitiile in vigoare nu permit realizarea de gratar in vecinatatea imobilelor de locuit in comun,
printre altele si datorita riscurilor la incendiu
ISU daca este sesizat despre asemenea practici aplica sanctiuni pecuniare peste valoarea produselor finite mult savurate de dv dar care genereaza si favorizeaza real disconfort vecinilor
Este vorba despre empatie si a fi constient ca esti intr-o cumunitate in care toti trebuie sa va simtiti bine, nu doar unii. Oamenii de deasupra sunt obligati sa stea cu geamurile inchise cat dumneavoastra va delectati cu gratarul, ca sa nu mai spun ce nasol e sa iti intinzi rufele la uscat, sa te iei cu diverse prin casa si bam, dintr-o data te inunda fumul gros! Va dati seama ca rufele alea sunt compromise...daca dvs ati fi cea care stati la etaj, cum ar fi? V-ar conveni?

Sunt in aceeasi situatie cu vecinii de la parter si este foarte neplacut! Si ok, inteleg, o data pe luna, hai de doua ori, dar nu saptamanal, uneori de mai multe ori pe saptamana. Plus ca, as vrea sa fiu anuntata cand se intampla aceste gratare, ca sa stiu sa nu-mi pun rufe la uscat! In afara de asta, si eu poate vreau sa ma delectez la mine in balcon cu un pahar de vin, sa ma bucur de aer, soare, ca si dvs...credeti ca pot sa fac asta in fum si galagie? Ei bine, nu pot :)

Ah, daca va luati un gratar electric, cu capac, care sa nu faca fum gros si incercati pe cat posibil sa nu faceti prea mare galagie si fum, si sa va delectati cu aceste gratare o data pe luna si atat, ok. Altfel, va recomand pe viitor sa va luati casa de sine statatoare, undeva cat mai izolat, daca doriti aceste gratare saptamanale.