Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi

Webinar Premium LIVE: Riscuri și obligații privind combaterea spălării banilor. Joi, 1 Iulie, de la ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Sinteza zilei avocatnet.ro: 10 lucruri de știut astăzi! Înscrie-te gratuit →

Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gratar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gratar

Buna ziua,
locuiesc intr-un cartier rezidential la parterul unui bloc. Am cumparat apartamentul impreuna cu o gradina de cca 80 de metrii patrati cu latime de 6 metrii. Ocazional, maxim o data pe saptamana mai fac cate un gratar. De ceva vreme tot am discutii aprinse cu vreo 2 vecini care sunt deranjati de fum. Se poate sa imi continui linistit ocazional aceasta placere culinara sau este interzis acest lucru? Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:02, 20 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform Legii picnicului =Legea nr 54/2012 publkicata in M.Of. nr. 201 din 27.3.2012-este interzis desfasurarea activitatii atat de placute dv in imediata apropriere a imobilului de locuit in comun
Daca staruiti a va satisface pofta culinara langa imobilul de locuit in comun ,automat va asumati si riscul sa suportati o sanctiune pecuniara substantiala
Legea Picnicului nu se refera doar la spatii/propietati publice sau private detinute de primarie ?? aici este vorba de o curte privata cu toate actele necesare detinuta de propietarul apartamentului ! nu este vorba de curtea blocului in niciun caz!!
Scuzati-ma daca intervin putin, vorbesc din punctul de vedere al "vecinului deranjat". Sunt in acceasi situatie, vecinii de la parter de asemenea fac gratar. Tot fumul intra in casa, miroase de parca fac eu gratarul! Trebuie sa inchid repede toate geamurile, sa nu mai zic daca am rufe la uscat cat de neplacut este. Eu zic ca ar trebui sa luati in considerare aspectele neplacute pe care le cauzati vecinilor.
Toate cele bune.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Iunie 2018
Utilizatoarea, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca sa clarificam
Spatiul unde va delectati dv placerile olfactive si nunumai,nu este in vecinatatea unui imobil unde locuiti si unde locuiesc si alti oameni?
Dispozitiile in vigoare nu permit realizarea de gratar in vecinatatea imobilelor de locuit in comun,
printre altele si datorita riscurilor la incendiu
ISU daca este sesizat despre asemenea practici aplica sanctiuni pecuniare peste valoarea produselor finite mult savurate de dv dar care genereaza si favorizeaza real disconfort vecinilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gratar la parterul blocului doctorATU doctorATU Locuiesc la et 1 al unui bloc cu 3 etaje dintr-un complex rezidential; apartamentul de la parter are gradina de 3X3 m2 in care vecinul si-a amplasat un gratar ... (vezi toată discuția)
Gratar la bloc in curte proprietate privata. buna ziua. va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! locuiesc ... Codrinvld Codrinvld Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! Locuiesc intr-un complex rezidential de blocuri insiruite, intr-un bloc parter+ 2 etaje. Apartamentele ... (vezi toată discuția)
Gratar la bloc dragodado dragodado buna ziua. stau intr_un bloc care la parter are apartamente cu mici curti in care proprietarii mai nou fac gratar aproape in fiecare seara creand disconfort ... (vezi toată discuția)