avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate Constantinion

Activitate Constantinion

Bună ziua, voi fi pe scurt Am fost prins de două ori băut la volan am fost condamnat am executat 8 luni închisoare mam eliberat a trecut 6 luni de la eliberare Întrebarea mea este cum pot să-mi recuperez permisu care șut pași, în condamnare nu scrie ca a fost anulat permisu Mulțumesc
Ce înseamnă Achitarea, Multumesc

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In apel, singura dvs sansa este achitarea sau amenda penala. Angajati-va avocat specializat in astfel de cauze care sa va asigure asistenta juridica.

Bună ziua domnilor Avocații am am avut o condamnare cu suspendare,alcol la volan, în timpu celo 2 ani sub supraveghere am greșit iar , am băut din nou la volan mau trimis din nou în judecată și de data asta am primit pedeapsa 11 luni cu eczecutare,ce aș putea sa mai fac ,am trecut printr-o perioadă grea a vieți am avut depresii ,locuiesc cu chirie am cinci copii minori în întreținere, regret ce am făcut azi am primit sentința stiu ca am drept în 10 zile la apel precizez că nu am mai avut alte fapte mulțumesc
Discuție Buna ziua
O întrebare .la o alcoolemie de 0,62în aieru expirat nu trebuie sa iasă undeva la dublu.la .în sînge mia ieșit 1.50la prima și 1.35 la a doua ,nu vi se pare cam mult am băut 5.6 beri
Discuție Bună ziua
În 2017 am fost prins băut la volan fără daune alcoolemie 0.69 în aieru expirat în comuna domnesti județul Ilfov mia făcut dosar penal am fost trimis în judecata la judecătoria cornetu, am fost condamnat la 9luni închisoare cu suspendare 2ani sub supraveghere zile în folosul comunității cu drept de conducere. Am îndeplinit toate cerințele tribunalului miam văzut de treabă. Find sub supraveghere mam dus pe data de 9 dec 2019 la probațiune sa dau o declarație că voi fi plecat din com domnesti Ilfov,. La fratele meu în com seaca jud Teleorman pîna pe data de 19 dec 2019 sai tencuiesc doua camere.. Cu o zi înainte am muncit mult nam pre mîncat seara pe la 10 seara am plecat la o farmacie care se afla la doua sate distanta sa iau niște medicamente pentru mama care se simțea foarte rău. Precizez ca băusem un bidon de bere înainte pe drum find ceață foarte densa abia vedeai la o jumătate de metru satul find lînga Dunăre ciața era foarte groasa dabea vedeai. Cînd am ajuns în satu următor într-o curbă strînsă fără indicatoare nam opservat mam dus înainte și am întrat cu botu mașini într-un șanț fără daune un consătean a auzit bubuitura a ieșit avara și a chemat salvarea eu nam știut apoi a veni și politia am suflat în etilotest am avut alcoolemie 0,60 în aieru expirat mi-au recoltat sîngee. Mia ridicat permisu Acum după a doua prostie care am făcut-o find și sub supraveghere ce se va întîmpla ce mai pot sa fac să-mi recuperez permisu. am 40 ani nu am avut alte caziere niciodată. Precizez ca în acele comune îmbătrânite nu ai de unde sa chemi un taxiu sau altceva sa poți rezolva o plobema.

Va rog să-mi spuneți ce șanse mai am sau urmările care o sa mi le trag. Mulțumesc Sărbători fericite
Pe scurt am o întrebare Domnilor Avocați. Luna trecuta pe data de 23 mai mi dat sentința. 2ANI sub supraveghere 50 zile în folosul comunități fară drept de conducere pe toată perioada de doi ani bun. Am făcut apel. mam uitat pe portar și mia dat cu drept de condus. Întrebarea mea este cum îmi ridic permisu. MA DUC LA PIPERA CU BULETINU SAU TREBUIE SA AȘTEPT VREO FOAIE CEVA DE LA TRIBUNAL. MULTUMESC
Răspuns la discuția Buna ziua
De ce credeti ca nu as mai avea sanse?Multumesc

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Solicitati ajutorul unui avocat pentru apel dar ma indoiesc sa aveti sanse.

Discuție Buna ziua
Domnilor avocați am o întrebare .am am fost prin baut la volan acum 9 luni alcolemia a fost de 1.45 prima a doua 1.35 nemai avînd alte fapte .casatorit cincii copii minori .Am lucrat ca șofer ambulantâ și ca sofer ubar .azi am prit condamnarea ....Amînarea pedepsei 9 luni închisoare fara eczecutare 2 ani sub supraveghere farâ drept de a conduce 2ani.50 zile în folosu comunitâți .și o taxâ de 600 ron stiu ca am dereptu la contestație întrebarea mea este pot sâ fac contestație sami dea cu drept de conducere. sâ. Ma pot întoarce la muna credeți câ se poate mai am vreo șansâ sâmi dea cu drep de condus multumes
Răspuns la discuția Alcoolemie 0,57 in aerul expirat.
Salut eu am avut 0.69 în aieru expirat
La sange prima1,45 a doua 1,35 astep de satpte luni sa ma cheme la tribunal si mai am de stat mult succes .alta data sa nu mai bem la volan salut
Palas4 a scris:

Buna ziua. In interval de 3 ore și jumătate axprosimativ am consumat 3 beri de 500 ml - 0,5 alc. Menționez ca am și mâncat cam la o ora după ce am consumat prima bere. In urma opririi de către agenții rutieri mi-a ieșit 0,57 in etilotest, am fost dus la recoltarea probelor de sânge - doua la interval de ora între ele. Eram complet conștient, chiar medicul mi-a zis , mai ales ca am dat și niște teste mișcare, care a zis ca îs bune. Nu am comis niciun fel de accident, alte abateri rutiere. Încă nu știu rezultatul probelor de sânge. Știu ca am dosar penal, am cooperat bine și cu agenții rutieri, etc. Este prima abatere după 9 ani de șoferie inclusiv profesioniști. Cam cât alcool as fi avut in sânge atunci, și cu ce ma aleg din prostia ce am făcut-o. Va mulțumesc.

Discuție Buna ziua
Buna ziua domnilor avocati pe data de 10,_11,_18 am primit o înstintare sa ma prezin la tribunalu cornetu la rechizitoriu unde mi,sa înmanat un act care dispune de trimiterea în judecata a numitului constantin ion adca ieu fapta mea alcol la volan 0,69 aieru axpirat la sange 1,45prima,a,doua1,35acol pur în sange precizez ca am cazieru curat cinci copii minori în întretinere cu permisu îmi antretineam familia nu am alte fapte vrea sa va întreb domnilor avocati an cazu meu ce condamnare as putea primi mai recuperez permisu multumesc