avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua

O întrebare .la o alcoolemie de 0,62în aieru expirat nu trebuie sa iasă undeva la dublu.la .în sînge mia ieșit 1.50la prima și 1.35 la a doua ,nu vi se pare cam mult am băut 5.6 beri
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 11:26, 25 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Valoarea alcoolemiei in sange este relativ dubla.

Daca aveti dubii in ceea ce priveste valoarea determinata si s-au prelevat doua probe biologice de sange, puteti solicita o expertiza medico-legala.


Puteti uza de procedura simplificata a recunoasterii invinuirii,conform art. 396 , alin .10 din Codul de procedura penala.

Limitele de pedeapsa sunt reduse cu 1/3 , in cazul inchisorii si 1/ 4 in cazul amenzii penale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consumul de alcool la volan remy71 remy71 Am consumat seara (20.00-23.00) 6 beri de 0.5 L.Am fost testat cu aparatul etilotest la ora 5.46(a doua zi dimineata) si a iesit o alcolemie de ... (vezi toată discuția)
Alcool Tibi 86 Tibi 86 Am fost prins cu o alcolemie de 0.43, am dat probe de sange cat imi iese daca am baut 4 beri (vezi toată discuția)
Baut la volan Danut2397 Danut2397 Buna ziua!Am fost prins baut la volan 0.61 in aerul respirat.Politistul mia zis ca ma pot duce la instansta sa fac cerere ca sa mi se dea dovada de ... (vezi toată discuția)