avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei.V.M

Activitate Andrei.V.M

Buna ziua, doresc sa vand surorii mele cota mea parte din casa mostenita la pretul de 14000 euro, s-a depus documentatia pentru intocmirea actelor iar ulterior a revenit notarul cu mentiunea urmatoare : contractul de vanzare-cumparare va fi anulat de catre institutile statului datorita faptului ca suma este prea mica fata de pretul pietei (cluj-napoca), se poate asa ceva ? acum sora mea doreste sa facem acte de donatie iar eu nu stiu cum pot intra in posesia banilor legal, am rugamintea sa imi dati un sfat cum sa procedez. Multumesc
Răspuns la discuția Grad de rudenie
Va multmesc pentru raspuns,
V-am solicitat aceasta informatie deoarece mi sa refuzat la primarie trecerea parcari cu abonament de pe tatal meu vitreg pe mine, motivand ca nu suntem rude de gradul I, (locuiesc la aceasi adresa cu Mama si Tatal vitreg de 30 de ani, buletinul, masina toate sunt trecute pe aceasi adresa)
Cu stima,
Discuție Grad de rudenie
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este gradul de rudenie intre mine si tatal vitreg, mama fiind casatorita legal cu tatal vitreg.
Multumesc,
inseamna ca surori mele nu i-a revenit nimica din partea tatalui ?
Va multumesc; am inteles ca asa ar fi echitabil insa sora mea sustine ca am doar 12,5% din casa, desi casa a fost construita de cei doi parinti.
Sora mea pretinde ca impartirea se face astfel:
- dupa moartea tatei, 1/2 (50 % )din casa a ramas mamei vitrege, iar din cealalta parte de 50 % , mamei i-ar mai reveni o cota de 1/2 (adica inca 25% din imobil) mie si surorii mele ramanand o cota de 1/4 (25% din imobil) care sa se imparta in mod egal (1/8 sau 12,5%)
- ca atare sora mea sustine ca mama vitrega ar fi ramas cu 75%, ea cu 12.5% si eu tot cu 12,5%;
- avand in vedere ca recent a decedat si mama vitrega, sora mea sustine ca partea mamei ii revine in totalitate ei, ea ramanand cu cu 87.5% si eu cu 12,5%.

Este firesc asa?

Multumesc inca odata!


Tatal meu a murit, era recasatorit de 25 ani cu o doamna (mama vitrega) impreuna cu care au construit o casa si au dat nastere surorii mele. De curand a murit si mama vitrega, daca facem succesiunea acum ce parte din proprietate ne revine fiecaruia (mie si surorii mele vitrege)?
Discuție Succesiune
Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea.
Mentionez ca parinti sunt divortati, ambii sau recasatorit
Acuma aproximativ 6 ani a decedat tatal meu, la succesiunea am participat trei persoane, eu, sora mea (sora de tata), sotia tatalui. La succesiune sa impartit un apartament de 21 mp si teren de 194 mp (apartamentul fiind la casa) succesiunea a decurs normal, sa impartit dupa cum urmeaza, sotia 1/4 (25%), sora 3/8 (37,5%), eu 3/8 (37,5%). Dupa aproximativ trei luni de la finalizarea succesiunii am aflat ca pe acel teren mai este o casa de aproximativ 100 mp pe doua nivele construita de tatal meu si sotia lui care nu a fost trecuta in succesiune (casa nu are acte), dar se plateste impozit la primarie, dupa aproximativ 3 ani a decedat si sotia, sora mea a deschis succesiune pentru mama ei pentru partea cuvenita din apartament si teren care au fost trecut in posesia surori. In momentul de fata nu ma pot intelege cu sora mea asupra partii care ar fi trebuit sa imi revina din casa, casa care nu a fost trecuta in actele de succesiune si de care nu stiam. Intrebarea mea este ce pot sa fac in acest moment sau cum sa procedez pentru a putea intra in posesia care mi se cuvine din aceasta casa.

Cu stima,