avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Celia887

Activitate Celia887

In cazul unui contract de finanțare cu o instituție publică, dacă pe parcursul derulării contractului se modifică legea aplicabilă programului in sensul introducerii unor noi obligații pentru beneficiari, pot aceștia fi ținuți să îndeplinească acele obligații, în lipsa unui act adițional, spre ex, la contractul inițial? În sensul in care, poate dacă ar fi cunoscut de la început acele obligații, beneficiarul nu ar fi semnat contractul.
As aprecia prevederi legale în materie.
Mulțumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.

O societate (A) cumpara un echipament nou, de la producator, in valoare de 200.000 lei și îl înregistrează în contabilitate ca mijloc fix si aplica amortizare liniara. Nu îl foloseste.

Un an mai târziu il vinde altei societăți (B). Societatea B cumpara un echipament nou sau second-hand, tinand cont de faptul că societatea A a aplicat amortizare liniara un an de zile?
Multumesc!
Îmi poate spune cineva unde în legislația națională este prevăzută nelegalitatea dublei finanțări din fonduri publice? Mulțumesc
Nu am frați
Împreună cu soțul meu am cumpărat,prin credit ipotecar, o casa in care locuim. El a avut venit stabil tot timpul, eu am fost 4 ani in ccc și am avut indnizatie minima, in rest am avut și eu salariu. a Acum vrem să cumpărăm, că investiție pt închiriat, un apartament pe numele nostru, dar banii vor fi transferați din contul mamei mele (sunt ai ei, vrea sa nu-i de-a sa facem ce vrem cu ei). In eventualitatea unui divorț, acel apartament mi-ar reveni mie la partaj, sau se va împărți 50/50? Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Aspectele principale ar fi ca au acelasi sediu social, sunt nou infiintate (de 1 an), una este furnizor pentru alte doua, toate sunt aplicante pe acelasi program de finantare. Coincidentele se tin lant ...
Buna ziua. Va rog sa imi oferiti o opinie avizata in urmatoarea speta. Un numar de 4 firme au sediul social la aceeasi adresa, in aceeasi casa, cu asociati diferiti. Una dintre cele 4 firme a aplicat anul trecut pentru a obtine fonduri nerambursabile de la stat, dar a fost respinsa. Anul acesta, celelalte 3 au aplicat in cadrul aceluiasi program si au fost acceptate la finantare. Firma respinsa anterior este furnizor pentru 2 dintre celelalte 3. Se poate considera ca aceste 4 firme au fost constituite pentru a forma un grup infractional pentru a obtine fonduri nerambursabile? Daca da, care ar fi argumentarea legala? Multumesc!