avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate Cornel1991

Activitate Cornel1991

Salutare ,

Astazi am infintat o societate comerciala pe numele sotiei .
Aceasta societate isi desfasoara activitatea la sediul tertilor .
Am facut un contract de comodat cu acea societate la un imobil care este doar pe numele meu .
Trebuie sa ma mai duc la DITL sa declar spatiul rezidential ?

Multumesc !
Sau daca imi permiteti o sa va explic mai plastic :

Dumneavoiastra incheiati un contract cu mine (ENEL )
Aveti restante la curent (restanta inseamna si o zi intarziere de la data scadenta a facturii )
Eu poate nu am infrastructura si tehnologia necesara sa recuperez 2 lei de la dumneavoastra si aici am doua posibilitati :
1.Apelez la o firma de servicing si ii spun asa - sunal pe x si spunei ca are 2 lei de dat si sa ii achite ....(firma de servicing imi ia un comision daca reuseste sa recupereze 2 lei iar eu scap de plata angajatilor, curent, spatiu etc )
2. Aveti restante frecvent, va reziliez contractul si apelez la o firma de recuperari creante careia ii spun asa : x are 2 lei datorie ...da-mi 1 leu si iti vand datoria lui tie.


Consider ca din cele expuse de dumneavoastra nu aveti sorti de izbanda , dar mult succes .
Buna ziua :

Am citit de doua ori ce ati scris aici .

M-am simtit ca si cand m-asi fi uitat la antena 3 .

Trecand peste in contractul dumneavoastra cu Enel exista un punct sau o clauza care se numeste Cesiunea de creanta :
V-ati dat acordul pentru aceasta cesiune de creanta cand ati semnat contractul .
2.Contractul de cesiune sau de mandat intre Enel si Kruk nu trebuie sa fie publicat undeva si nu este nevoie de acordul dumneavoastra .
3 . Kruk este operator autorizat de prelucrare a datelor cu caracter personal si el le foloseste in scopul de a recupera o datorie .

Innainte sa
nu paote beneficia de prima casa,ci doar de credit ipotecar

floreanilie a scris:

va rog sa-mi spune-ti daca fica mea lucreaza in Anglia ,la o firma engleza cu acte legale,poate beneficia de creditul ptr.prima casa in tara.multumesc.

Răspuns la discuția Demisie
Preavizul este de 20 de zile,iar dumneavoastra o sa stati 6 in concediu de odihna si restul de 14 la munca

Multumesc
Ioan Petru Butariu a scris:

Impozit pe profit platesc persoanele juridice. D-voastra ca persoana fizica platiti impozit pe venit.

Veniturile din inchirieri nu sunt scutite pt persoanele cu handicap. Veniturile scutite sunt acestea:

Cod fiscal:

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;


Buna ziua ,

Din ce stiu eu persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe profit .
Detin un imobil si vreau sa il inchiriez declarand veniturile la ANAF .
Cum ma scad de acest impozit ?
Buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoare siautie .

Vreau sa intru in legalitate cu niste modificari aduse unui apartament .

Am obtinut toate avizele necesare , si de la primarie mi sa cerut asta :
"acord asociatie de proprietari sau a comitetului blocului din care sa reiasa ce blocul nu e reabilitat termic .

Am fost la sociatie si ei mi-au spus ca nu au eliberat niciodata asta si ca sa le aduc model .

A mai auzit cineva de asa ceva ?