avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Sisi03

Activitate Sisi03

Buna ziua!
Am un angajat cu o jumatate de norma (norma de baza), cu decizie privind acordarea pensiei de invaliditate, decizie medicala asupra capacitatii de munca - pierduta cel putin la jumatate, persoana beneficiaza de exceptiile care nu se aplica cuantumurilor majorate la cas si cass. Intrebarea mea este trebuie sa platesc diferenta la cas si cass pana la salariul minim?
Multumesc!
Legat de OUG 80/2022 cu blocarea concursurilor, si promovarea in grad se blocheaza?
ok, multumesc
Am un angajat caruia i-a venit decizia de pensionare (anticipat), nu este multumit de ce bani primeste la pensie, vrea sa renunte la pensie, dar nu a anuntat Casa de pensii si angajatorul nu a anunt de decizia de pensioanare, doar ce am aflat de la alti colegi...mentionez ca suntem bugetari. Ce este de facut?
Multumesc!
Absolvent fara diploma de bac, doar cu certificat de absolvire nivel 4 - tehnicean horticultor, pot sa-l angajez ca si calificat?
Care este ordonanta care blocheaza concursurile pentru posturile bugetare?
Mama s-a pensionat in aprilie 2021, avea vouchere din 2020, mergand la mare i s-a comunicat ca i s-a blocat cardul, ca nu mai are dreptul la vouchere daca s-a pensionat, este posibil?
Membrii comisie de concurs si de solutionare a contestatiilor la un concurs pentru personalul contractual au dreptul la indemnizatie?
Vreau sa angajez o persoana care are calificare in meseria de constructor finisor, ce Cod COR sa ii atribui?