avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelaros

Activitate Mihaelaros

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutati. Caut arhiva pentru ITSAIA BUCURESTI AUTOBAZA 6 ORZARI și IUT BUCURESTI (AUTOBAZA DRISTOR). pentru anii 1975-2001. Am încercat pe internet dar nu am găsit nici o informație. Mulțumesc mult
Multumesc mult
Daca pun in executare hotararea judecatoreasca plata mi se esaloneaza pe 5 ani. Avand in vedere ca s a emis dispozitie de salarizare ce am de facut? La asta ma refer, fac cerere pentru punere in plata, apelez la executor? Dispozitia de salarizare reprezinta titlu executoriu?

Mihaelaros a scris:

Instanta a dispus ca sa mi se recalculeze salariul incepand cu 09.05.2015-31.12.2017 cu doua valori, reprezenrand valoarea de referinta salariala. (09.05.2015-30.11.2015, vrs.421 lei, 01.12.2016-31.12.2017, vrs.464 lei). Intrucat majoritatea au castigat in instanta s-a lyat decizia ca acest vrs sa ne fie recunoscut prin act administrativ. Noi oricum am pus in executare si hotărârea judecătorească pentru ca ibstanta a acordat si dobanzi. Asta e alra discutie. Problema este ca dispozitiile de salarizare/ordinele au fost emise dar deocamdata nu s au acordat banii. Si vroiam sa stiu cum pot actiona, avand dispozitie de salariu sa oblig institutia sa mi plateasca drepturile restante (in unitatile bugetare pentru asemenea situatii asteptam mila rectificarilor bugetare).

Cornel Vasile a scris:

Instanta nu a decis si plata diferentelor?



Instanta a dispus ca sa mi se recalculeze salariul incepand cu 09.05.2015-31.12.2017 cu doua valori, reprezenrand valoarea de referinta salariala. (09.05.2015-30.11.2015, vrs.421 lei, 01.12.2016-31.12.2017, vrs.464 lei). Intrucat majoritatea au castigat in instanta s-a lyat decizia ca acest vrs sa ne fie recunoscut prin act administrativ. Noi oricum am pus in executare si hotărârea judecătorească pentru ca ibstanta a acordat si dobanzi. Asta e alra discutie. Problema este ca dispozitiile de salarizare/ordinele au fost emise dar deocamdata nu s au acordat banii. Si vroiam sa stiu cum pot actiona, avand dispozitie de salariu sa oblig institutia sa mi plateasca drepturile restante (in unitatile bugetare pentru asemenea situatii asteptam mila rectificarilor bugetare).

Cornel Vasile a scris:

Instanta nu a decis si plata diferentelor?

Urmare unui mod de calcul greșit al salariului am castigat in instanta si, ulterior s a recunoscut si pe cale administrativa, o noua incadrare a salariului stabilit in anul 2015. Mi s a emis dispozitia de salarizare ( cea corecta) anul trecut in septembrie dar nu mi s au platit si sumele aferente. As dori sa va intreb ce trebuie sa fac pentru a mi primi drepturile salariale restante. Va multumesc.
Buna ziua, suntem un grup de salariați dintr o institutie bugetara. Acum un an ni s au recunoscut niste drepturi salariale si s a dat decizie pentru acest lucru. Problema este ca aceste drepturi s au calculat gresit. Intentionam sa apelăm la un expert contabil sa ne faca un calcul. Ce ne sfatuiti? Si in acest caz daca institutia nu accepta expertiza am putea actiona in instanta? Mulțumesc