avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate naya

Activitate naya

Răspuns la discuția se mai poate desface testamentul?
Multumesc pentru raspuns.
Eu nu sunt in Romania si nu stiu exact ce a fost.Din povestea parintilor stiiam ca tatal meu a renuntat la partea lui din casa parinteasca dupa cum v-am spus era obligatde legea de atunci.
Nu din dorinta de a ma imbogatii vroiam sa fac ceva daca se putea, ci sa ma razbun cel putin atat pentru durerea provocata de acest frate, contra tatalui meu.
Oricum eu stiu si cred ca daca nu v-a fi pedepsit in lumea aceasta v-a primi pedeapsa si mai mare in lumea de apoi.
Inca o data MULTUMESC!
Răspuns la discuția se mai poate desface testamentul?
Voiam doar sa spun ca casa bunicilor a ramas doar fratelui sau(unchiul meu)doar terenurile au fost impartite egal.
Răspuns la discuția se mai poate desface testamentul?
Da aveti dreptate! Nu m-am expicit pe inteles. Cert este ca nici eu nu stiu exact, insa incerc sa explic situatia:
Parinti nostri (suntem 4 frati)s-au casatorit .Au construit o casa impreuna.Tatal spunea ca doar asa putea construi aceasta casa daca renunta la casa lui parinteasca (a bunicilor mei)De aceeia a renuntat in favoarea unicului sau frate.Cand s-au schimbat legile si s-a primit pamanturile bieinteles ca acestea au fost impartite in mod egal la amandoi.
Un raspuns pe acest forum la o intrebare de-a mea mi-a atras atentia la aceasta posibilitate precum ca sa-r putea desface o donatie de urmasi dupa decesul persoanei care a donat bunul.Tatal nostru a decedat in anul 2002.Tin minte ca i-a parut rau toata viata tatalui meu de ce a facut pasul asta deoarece fratele i-ainterzis sa intre pe poarta.Saracul tata timp 20 ani nici nu a intrat in casa in care a copilarit bamai nult acesta nu l-a vizitat niciodata tata fiind bolnav 8 ani.De aceia m-ar interesa daca pot face ceva.
MULTUMESC!
Stimati avocati ai forumului,
Tatal meu a donat fratelui sau casa parinteasca(a bunicilor mei)El spunea ca pe vremea cand a donat-o a fost nevoit sa renunte la partea lui de acolo deoarece pe atuci legea nu-ti permitea doua locuinte.
Tatal nostru a murit.Noi mostenitorii tatalui putem desface acea donatie pe care a facut-o acu'25 ani.Ne putem cere parte de la unchiul nostru?
Multumesc!
Răspuns la discuția calatorie
Da trebue neaparat tradusa in limba romana.Nu la ambasada ci la un traducator de aici. Din pacate araba-romana.M-ar interesa daca acea traducere trebuie sa fie apostilata sa pot pleca la drum cu ea.La Ambasada Romana nici macar nu au stiut daca amnevoie de aceasta declaratie.Mi-au spus sa plec asa.Precum ca copii nu-s romani si au pasapoarte individuale siriene.Daca nu-mi vor da drumul sa trec granita ce fac cu copii noaptea in vama?De aceia nu stiu ce sa fac!
Răspuns la discuția calatorie
La noi este problema ca minorii vor calatori cu pasapoarte straine (de fapt au ambele cetatenii)M-am gandit sa faca sotul la Ambasada Siriana o declaratie precum ca acceptasa calatoreasca doar cu mine copii dar trebuie sa o traduc,nu stiu trebue apostilata?
Multumesc de raspuns Elis!
Discuție calatorie
Doresc sa calatoresc cu copii fara sotul meu.Am certificat de casatorie romanesc.El si copii sunt cetateni sirieni.Copii au pasapoarte siriene,au insa si cetatenia romana dar nu au pasapoarte romanest de aceia vreau sa-i duc in tara cu cele siriene.Nu au nevoie de viza deoarece noi traim intr-o tara Europeana si acolo avem toti drept de sedere.La Ambasada Romaniei mi-au spus ca pot pleca fara viza la copii insa mi-au spus ca nu stiu daca pot duce copii in Romania fara acord in scris. Voi avea nevoie de accesul tatalui pentru a putea calatori?Ce trebuie sa fac?
Va Multumesc!
Răspuns la discuția ce pot face
Multumesc pentru raspuns!
Cum dupa aproape treizeci de ani de casatorie tata nu poate avea parte din mostenirea mamei de la parintii ei???:((:((:((:((:((:((
Discuție ce pot face
Mama mea amostenit de la parintii ei un teren pentru constructie.Acest teren vrea sa-l doneze surorii mele.Eu fiind plecata din tara spune ca nu am nevoie.Parintii mei au fost casatoriti 28 ani. In urma cu cinci ani tata a decedat.Poate avea drept din acest teren tatal meu?Pot mosteni parte dupa tata?Mama poate dona tot terenul surori mele?Dupa moartea tatalui nu s-a dezbatut mostenirea.
Multumesc!