avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate Ellarm18

Activitate Ellarm18

Buna seara! Am avut un accident, s a stabilit ca este culpa comuna, cei de la asigurare mi au oferit despagubire de 50% si m au pus sa aleg un service dintr o lista. Acum suma fiind in total de 8000 lei, eu am platit 4000 la service dar devizul contine piese de 1300 lei, 1400 manopera, restul pana la 4000 lei fiind TVA. Acum as vrea sa stiu si eu ce mai are de platit asiguratorul pana la 8000 lei daca eu am platit tot ceea ce trebuia, inclusiv piese, manopera si tva??? Este posibil sa fiu inselala de ei? Pentru ca suma de 8000 lei stabilita mi se pare prea mare pentru ce am avut eu de reparat...(Piesele fiind aftermarket, deoarece au zis ca masina este din 2004, dar nu stiu nimic de provenienta lor si cat de rezistente, de unde le au luat..)
Buna ziua! Acum o luna si ceva depaseam o masina care semnalizase ca opreste pe dreapta, si voind sa o depasesc si pe cea de a doua masina, aceasta nu semnalizeaza si brusc vireaza spre stanga eu fiind tot in depasire, am facut accident. Acum, cel care nu a semnalizat, fiind si pompier, nu a primit nici o amenda nimic(politistul fiind de partea lui) mie mi s a suspendat carnetul, stabilindu se culpa comuna. Este corect?
Apoi asigurarea a vrut sa mi dea dauna totala dar eu voind sa o repar, ei au stabilit ca doar 50% din reparatii pot asigura ei, restul eu (dauna fiind de 7800lei cu niste preturi la piese stabilite de asigurare...este ok?). Masina este o skoda fabia 1.2 din 2004. La service mi s au pus piese aftermarket(pe motiv ca cele orginale sunt prea scumpe si acestea sunt acceptate de RAR) care nici nu prea se potrivesc, schimbandu se parbrizul(care este pus stramb, atinge tabla), bara, capota, aripa, radiator, airbag... si cateva mici piese. Este corect ce a facut politistul, cei de la asigurari ca eu platesc 50% ? Si ca piesele nu sun originale?