Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasire 2 masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasire 2 masini

Buna ziua! Acum o luna si ceva depaseam o masina care semnalizase ca opreste pe dreapta, si voind sa o depasesc si pe cea de a doua masina, aceasta nu semnalizeaza si brusc vireaza spre stanga eu fiind tot in depasire, am facut accident. Acum, cel care nu a semnalizat, fiind si pompier, nu a primit nici o amenda nimic(politistul fiind de partea lui) mie mi s a suspendat carnetul, stabilindu se culpa comuna. Este corect?
Apoi asigurarea a vrut sa mi dea dauna totala dar eu voind sa o repar, ei au stabilit ca doar 50% din reparatii pot asigura ei, restul eu (dauna fiind de 7800lei cu niste preturi la piese stabilite de asigurare...este ok?). Masina este o skoda fabia 1.2 din 2004. La service mi s au pus piese aftermarket(pe motiv ca cele orginale sunt prea scumpe si acestea sunt acceptate de RAR) care nici nu prea se potrivesc, schimbandu se parbrizul(care este pus stramb, atinge tabla), bara, capota, aripa, radiator, airbag... si cateva mici piese. Este corect ce a facut politistul, cei de la asigurari ca eu platesc 50% ? Si ca piesele nu sun originale?
Ellarm18, utilizator
Interventie moderator

Ati mai deschis o dscutie pe tema acestui accident de circulatie.. Daca aveati ceva de completat (cum pare sa fie in cazul dvs.) trebuia s-o faceti in mesajul deja postat.
ing. Ioan Ciobanu