avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters49219

Activitate ContSters49219

Sunt o persoana fizica cu o datorie la AVAS si mi s-a blocat contul in care mi se vireaza salarul lunar. Suma care imi este blocata reprezinta cuantumul salarului lunar in totalitate. Nu am instiintat prin nici un canal de comunicare despre aceasta decizie si as dori sa stiu daca este legat. Va rog sa imi spuneti daca este legal sa mi se blocheze in totalitate salarul pentru aceasta datorie.
Multumesc pentru raspuns. Am incercat insa pachetele care includ telefonul, bateria, cablul de date etc nu vin prestabilite, cel putin asa zic ei. Si nu au o evidenta a bateriilor care se vand cu telefonul.
Anul trecut am achizitionat un telefon Nokia de la o firma gsm. Cand am primit certificatul de garantie nu am observat ca seria bateriei nu este completata in casuta prestabilita si este trecuta doar modelul respectivei baterii.

De curand am dus telefonul in service autorizat pentru a face un update de soft. Dupa o zi de la ridicare, am observat ca bateria telefonul tine mult mai putin :((. Am adresat o plangere la protectia consumatorului pentru schimbarea bateriei - starea telefonului cu sigiliu pe ecran si pastrat in husa de la cumparare lasa de dorit in comparatie cu bateria julita si zgariata.

Intrebarea mea este: cum pot dovedi ca bateria mi-a fost inlocuita din moment ce pe certificatul de garantie este omisa seria bateriei? Faptul ca l-am semnat la primire ii absolva de orice obligatii? Pot sa imi cumpar alta baterie, chiar alt telefon, dar nu vreau sa fiu furat si vreau sa lupt pentru dreptul meu. X-(