avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Card de salar blocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Card de salar blocat

Sunt o persoana fizica cu o datorie la AVAS si mi s-a blocat contul in care mi se vireaza salarul lunar. Suma care imi este blocata reprezinta cuantumul salarului lunar in totalitate. Nu am instiintat prin nici un canal de comunicare despre aceasta decizie si as dori sa stiu daca este legat. Va rog sa imi spuneti daca este legal sa mi se blocheze in totalitate salarul pentru aceasta datorie.
Cel mai recent răspuns: Doinita Stingaciu , Avocat 09:55, 31 Mai 2008
NU. Este desigur un abuz şi numai prin instanţă veţi obţine încetarea acestui abuz.
Orice datorie neachitată de bună voie se poate executa silit. Pentru aceasta, executorul judecătoresc va emite o somaţie debitorului prin care îi va aduce la cunoştinţă începerea executării silite, a titlului executoriu şi a faptului că, neplata datoriei într-un anume termen, va conduce la executarea silită prin poprire.
Art. 409 C.pr.civ. dispune că salariile şi alte venituri periodice realizate din muncă pot fi urmărite până la 1/3 din venitul lunar net pentru orice alte datorii, cu excepţia sumelor datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau de alocaţie pentru copii.
Veniturile din muncă ce se plătesc debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor sale de existenţă, dacă sunt mai mici decât salariul minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din salariul minim net pe economie.
Potrivit art. 164 alin. 4 Codul muncii, reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună, jumătate din salariul net.;)
Mai intai, verificati in baza carui titlu s-a infiintat poprirea pe salariu; cereti lamuriri de la banca. Apoi, faceti contestatie la executare, cu solicitarea suspendarii acesteia, pana la judecarea contestatiei formulate.
Acolo, cereti ca la retinerile pe salariu sa fie respectate dispozitiile legale in materie.
Mai intai, verificati in baza carui titlu s-a infiintat poprirea pe salariu; cereti lamuriri de la banca. Apoi, faceti contestatie la executare, cu solicitarea suspendarii acesteia, pana la judecarea contestatiei formulate.
Acolo, cereti ca la retinerile pe salariu sa fie respectate dispozitiile legale in materie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu serby30 serby30 sunt creditor intr-un dosar de executare silita avand ca obiect recuperarea unei sume de bani. debitorul, salariat, sustine ca are rate la banca in ... (vezi toată discuția)
Executare silita moss moss Buna ziua, am o executare silita cu titlul executoriu pentru neplata unui credit bancar. Cardul de salariu imi este deja blocat si am primit la serviciu de la ... (vezi toată discuția)
Executare silita cu poprire pe salariu 30carmen 30carmen buna ziua! lucrez intr-o firma la program de 4 h,si am un venit de 475 net/lunar + un copil... sunt divortata,iar recent am primit un titlu executor ca imi ... (vezi toată discuția)