avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Activitate Gbaesu

Activitate Gbaesu

Nu imi este clar in ce consta aceasta noua recalculare si cum poate afecta pensia aflata in plata. Va multumesc.
Ce se poate face daca sumele incasate pentru intretinere de asociatia de locatari nu sunt depuse la banca conform legii?
Răspuns la discuția Legea 221/27.07.2018
Stagiu complet de cotizare 35 ani . Stagiu total de cotizare realizat: 56 ani,9 luni, 10 zile, din care: conditii normale de munca 28 ani 10 luni 21 zile; conditii deosebite 1 an 10 luni 11 zile; conditii speciale 13 ani 8 luni 5 zile; in Grupa II (legea nr.3/1977) 3 ani 3 luni 16 zile, stagiu aferent grupe/conditii de munca 7ani si 9 luni, perioade asimilate 1 an 3 luni 17 zile.
Pensionat 2015. Nu am beneficiat de calcul punctaj pentru conditii de munca speciale/deosebite conform legii 155/2016. Conform Legea 221/27.07.2018, mi se va recalcula punctajul pentru conditii deosebite/speciale de munca prin impartirea nr. puncte la 25?
Răspuns la discuția Carnet de munca
Va multumesc. Voi urma sfatul dumneavoastra.
Discuție Carnet de munca
Sunt pensionar in strainatate. Unde pot gasi Carnetul de munca din Romania pe care l-am lasat in tara cand am plecat in strainatate in 1987? Am 20 ani lucrati in Romania, care sunt in evidenta in Carnetul de munca.