avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate dedeman

Activitate dedeman

Răspuns la discuția Procedura de citare
Pai Milean nu e acelasi lucru cu Melean, nu? El a semnat procesul verbal de primire chiar si cu numele gresit si a pus seria actului de identitate si nr.
Intr-un proces civil, fratele meu a primit o citatie acasa in care numele sau (Milean Andrei) este trecut Melean Andrei. A semnat citatia in fata celui care a adus-o si a completat datele din CI, cu serie si numar. Poate invoca, in acest caz, o citare nelegala?

Multumesc
Am fost azi si am scot un extras de CF pentru informare. Proprietarii tabulari sunt precum ii stiam eu. Ca urmare a sentintei definitive si irevocabile din 06 ianuarie 2014 trebuie sa mai fac ceva la OCPI pana ma intabulez? Sau este deja aceata sentinta opozabila tertilor?
Nu am vazut nicaieri pe extras notat faptul ca exista o sentinta pe acele parcele.
Am intrebat avocata, dar nu stie sa ma lamureasca, din pacate...
Va multumesc!
Am inteles. Va multumesc.
Cel mai probabil a fost o omisiune a avocatului. Nu am avut de unde sa stiu. Ce se poate face in cazul in care s-a intabulat? Este hotararea nula?
Rog atentia dvs. asupra acestuia aspect:

Am trecut printr-un partaj judiciar pe durata anului 2012/2013. Hotararea civila a ramas definitiva si irevocabila, cu drept de intabulare pe cotele parti ale fiecaruia din imobilul supus partajului. De circa o luna, a aparut o persoana care sustine ca detine un CVC in forma autentica in care unul dintre proprietarii imobilului (doi frati dupa care am facut iesirea din indiviziune, ambii decedati la ora actuala) supus partajului ar fi vandut cota sa parte (de 1/2) in 1998. Persoana respectiva NU s-a intabulat cu siguranta pana la data realizarii expertizei judiciare de partaj, deoarece in CF figurau proprietarii (cei doi frati) pe care ii stia toata lumea. Persoana din urma ne ameninta ca hotararea civila e nula.
Intrebare: S-ar fi putut intabula persoana respectiva pe durata procesului pentru 1/2 din imobilul supus partajului, cu precadere intre realizarea expertizei si pronuntarea sentintei pe baza acelui contract din 1998 autentificat la notar?
Ce forta are un asemenea act? Ne framanta acest aspect.
Prin efectul legii nu am cum sa am CIM intre mine si I.I, evident. Raport de serviciu nu am. Sunt autorizat conform Registrului Comertului si ANAF pt CAEN specific pregatirii mele. Eu desfasor aceasta activitate conform licentei de inginer cu care m-am autorizat.
Vreau sa ma autorizez pentru a fi expert tehnic. Ca atare perioada in care am desfasurat activitate pt PFA imi este vitala pentru a avea 5 ani in domeniu.
Cei de la MDRT nu mi-au raspuns oficial.
Buna ziua,
Am infiintat in 28.01.2011 o I.I. avand ca obiect de activitate proiectarea inginereasca in constructii (domeniul meu de licenta - inginer constructor). De atunci platesc toate contributiile de asigurari sociale la zi. Deoarece am venitul net anual sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, nu platesc CASS.

Intrebare: Va rog sa imi spuneti de unde pot lua o adeverinta care sa ateste vechimea in specialitatea studiilor incepand cu data autorizarii? Mi-o scriu singur? Am nevoie pentru autorizarea unor noi competente.
Răspuns la discuția Procedura citare parat defunct
In certificat nu este precizat decat ca decedatul a "mostenit de la parintii sai prin buna si dreapta folosinta". Ceva de genul. Nu este precizat nimic altceva. Am contactat notarul (la fostul notariat de stat) care mi-a spus ca la dosar nu se mai afla nicun titlu de proprietate.

O sa ma duc la primarie sa vad in ce baza s-a deschis rolul fiscal.
Răspuns la discuția Procedura citare parat defunct
Va multumesc.

De asemenea as dori sa precizez ca in afara certificatului de mostenitor (autentificat la notar in 1991) si a dovezii ca eu si cei pe care ii mostenesc au platit impozit la primarie (la zi) timp de 21 de ani, alte acte nu mai am. Mentionez ca nu exista CF pentru acest imobil.

Mai am nevoie si de alte acte pentru dovedirea proprietatii?

Multumesc