Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta vechime pentru intreprindere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta vechime pentru intreprindere individuala

Buna ziua,
Am infiintat in 28.01.2011 o I.I. avand ca obiect de activitate proiectarea inginereasca in constructii (domeniul meu de licenta - inginer constructor). De atunci platesc toate contributiile de asigurari sociale la zi. Deoarece am venitul net anual sub 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, nu platesc CASS.

Intrebare: Va rog sa imi spuneti de unde pot lua o adeverinta care sa ateste vechimea in specialitatea studiilor incepand cu data autorizarii? Mi-o scriu singur? Am nevoie pentru autorizarea unor noi competente.
Vechimea in munca rezulta din existenta unui raport de munca, sau a unui raport de serviciu (in cazul funct publici sau funct cu regim special). adica trebuie sa aveti un CIM.
In cazul profesiilor liberale, de obicei prin statutele acestor profesii sunt reglementate modalitatile de dovedire a vechimii in specialitate.
Ar trebui sa solicitati informatii de la cei care va solicita acest lucru, intrucat, de obicei, in metodologiile de concurs, sau de acordare a unor autorizatii sunt prevederi in acest sens.
Depinde unde aveti nevoie.
Prin efectul legii nu am cum sa am CIM intre mine si I.I, evident. Raport de serviciu nu am. Sunt autorizat conform Registrului Comertului si ANAF pt CAEN specific pregatirii mele. Eu desfasor aceasta activitate conform licentei de inginer cu care m-am autorizat.
Vreau sa ma autorizez pentru a fi expert tehnic. Ca atare perioada in care am desfasurat activitate pt PFA imi este vitala pentru a avea 5 ani in domeniu.
Cei de la MDRT nu mi-au raspuns oficial.
Dupa cum am mentionat mai sus, doar un CIM da vechime in munca.
Daca cei de la MDRT nu va raspund si nici nu cunoasteti metodologia respectiva (din pacate nici eu nu o cunosc), va sfatuiesc sa depuneti copii dupa documentele de inregistrare la ONRC si dupa D200 de exemplu, din care sa rezulte ca ati avut activitate un anumit nr. de ani (ati realizat venituri).