avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Ana Maria Aiacoboaiei

Activitate Ana Maria Aiacoboaiei

multumesc mult pentru raspunsuri!
trebuie sa stau in Japonia minim 6 luni, maxim 2 ani in care nu ma pot intoarce in tara din cauza bursei. si nu cred ca nu pot spune nimanui ca suntem plecate... trebuie sa ne facem pasaport, viza etc, intr-un final, eu cred ca vor afla iar atunci, avand in vedere ca suntem afara, pot face si mai multe nazuri si pot desface usor contractul mamei (ptr ca oricum nu ne putem intoarce odata ce am plecat).
hm... in legatura cu domiciliul... practic, domiciuliul meu stabil ramane in Romania insa voi avea si acolo o adresa/ un domiciliu, poate afecta asta intr-un fel contractul de munca al mamei sau indemnizatia mea de persoana cu handicap?
astazi am fost la Directia de Asistenta Sociala din Neamt si (juristul) mi-a spus ca nu le putem primi(salariul mamei si indemnizatia mea) deoarece parasim tara si legile sunt facute doar pentru interiorul tarii, nu si in afara.
exista o lege care sa ''spuna'' ca insotitorului nu i se va desface contractul de munca?
intreb asta pentru ca vice primarul localitatii din care provin i-a spus mamei ca i se va desface contractul de munca daca pleaca in afara tarii.
am o dizabilitate de grad I si vreau sa plec cu bursa de studii in Japonia, insotitorul meu (mama) trebuie sa vina cu mine.

Intrebarea mea este, insotitorului i se va desface contractul de munca daca vine cu mine in Japonia pe o perioada de 2 ani?
multumesc! mi-ati fost de mare ajutor! <3
imi puteti da numarul si articolul din lege unde scrie acest lucru?
ok, multumesc insa din care buget/ de unde vine salariu asistentului personal? primaria il plateste sau directia de asistenta sociala?
Din care buget primesc banii asistentii personali, din bugetul primariei sau a statului?
exista o lege care sa sustina raspunsul vostru?