avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate ioan-andrei.nistor

Activitate ioan-andrei.nistor

Multumesc pentru raspuns.

Asa e cu locurile de munca. Tocmai am vorbit cu un recruiter.

Cand ai scris raspunsul ma intreb care e valoarea lui pentru mine. Incerc sa imi dau seama si nu reusesc. Sa ma faca sa constientizez ca situatia a grea cu a gasi un loc de munca? Daca da, e valid, totusi nu are vreun argument sau ceva solid, asa ca si feedback.

mitabiciclista a scris:

Tonul este conform realitatii economice.Multe companii se vor inchide.Multi oameni nu vor sa accepte reduceri de salarii.Alternativa e simpla:cauti un alt loc de munca.Daca vor mai fi.

Servus, multumesc pentru raspuns. Poate face asta in perioada de stare de urgenta? Inteleg ce spui si cred ca ai dreptate. Eu incerc sa adun cat mai multe informatii si sa iau o decizie informata. Salutari!

Ca si feedback, tonul raspunsului tau mi se pare agresiv. Fiind o situatie sensibila pentru mine as apreacia alt ton. Stiu, este o discutie interminabila despre cine are raspunderea sa fie bine ceva, totusi am vrut sa spun ce simt.
Context: Firma la care lucrez a pierdut cateva contracte (nu toate din cauza contextului pandemiei). Este o firma din domeniul IT si sunt mai multi colegi care nu au proiecte in care sa lucreze, cu alte cuvinte stau pe banca. Din ce spun cei de la firma nu sunt perspective pentru noi proiecte.
Pozitia firmei: Managementul firmei a venit cu propunerea pentru cei care stau pe banca sa accepte incetarea contractului de munca cu acordul partilor si primesc 3 salarii SAU sa reduca programul de munca la patru ore. Au mai spus ca alternativa ar fi desfintarea posturilor sau concedieri colective in cazul in care dupa ce oamenii vor alege, cifrele nu ies bine.
Pozitia mea: Am gasit ceva care spune ca nu pot face asta pe perioada starii de urgenta. Dar probabil asta se va incheia intr-un timp relativ scurt. Apoi somajul tehnic nu este sau alta varianta (stat acasa cu copiii) nu este o varianta pentru mine pentru ca este un plafon al venitului la 75% din salarul mediu. As prefera sa nu optez pentru varianta asta. Intrebarea mea este: poate firma sa ma concedieze sau ceva unilateral daca nu sunt de acord cu nicio propunere de-a lor (scadere norma sau 3 salarii compensatorii)? Multumesc.
Buna ziua, legat de aceasta discutie am si eu o intrebare legata de "luna tatalui".
Pot depune actele pentru a beneficia de aceasta luna inainte de implinerea a doi ani pentru copil, avand in vedere ca sunt divortat recent iar copilul a fost incredintat mamei pentru ingrijire?
La momentul nasterii copilului nu am fost divortat. In actul de nastere figurez ca si tata.
@tgeorgescu, multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Stimate domnule Lascoschi, multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,
Intrebarea mea este legata de un posibil brevet pentru un program software.
In ipoteza in care as obtine un brevet pentru un produs software, ca si persoana fizica, as putea sa vad acest brevet sau sa las o firma sa il foloseasca?
Multumesc multe pentru idee. Aveam cont pe ghiseul.ro si a mers bine.

Cateva precizari:
* pentru contul de plata al amenzii se alege localitatea de domiciliu. In cazul meu locuiesc in Floresti, Cluj. Contrul este: RO48TREZ21621A350102XXXX
* Am verificat contul si este acelasi care apare pe alta chitanta platita acum mai multa vreme direct la primaria din localitatea de domiciliu (Floresti, Cluj)
* Am trimis o copie dupa procesul verbal si dupa dovada de plata prin email la chitanta@cestrin.ro

Merci mult inca odata, @latka !
Buna ziua,
Am primit un plic de la CNAIR - CESTRIN cu o amenda pentru rovigneta. Am fost la primarie sa platesc amenda si neavand plicul, mi s-a explict ca nu pot plati amenda 50% pentru ca au nevoie de plic ca si dovada ca sunt in cele 15 zile in care pot plati jumatate din amenda.

Intrebarea mea este: fiind si alte modalitati de plata, pot plati 50% si sa fie in regula?
Ma gandesc ca nu prea am optiuni pentru ca ei nu au cum sa stie daca eu platesc amenda in acest termen de 15 zile.
Aveti vreo idee ce pot face?
Am cautat plicul si cel mai probabil a fost aruncat.
Multumesc.

p.s. si da, am cautat prima data in raspunsuri deja existente si nu am gasit ce cautam.